Mobily nabíjené lidskou močí: ekologické, ale odpudivé
Vědci z Velké Británie vymysleli nečekaný způsob, jak dobíjet mobilní telefony.
Dalo by se říci, že to bude revoluce – kdyby to nebylo tak divné. Mobilních telefonů stále přibývá, takže stoupá i spotřeba elektřiny, kterou spotřebují. Solární nabíječky moc nefungují, a tak se hledají další cesty, jak dodat telefonům energii.
Našli ji inženýři z University of the West of England, konkrétně tým vedený Dr. Ioannisem Ieropoulosem. Na nabíjení použili lidskou moč. A výsledek: půl litru tekutého odpadu stačí na to, aby umožnil šestiminutový hovor nebo odeslání několika textovek. Je to samozřejmě dost málo, ale na technologii se bude i nadále pracovat – tohle byl úplně první pokus.
Pokud by se podařilo toto nabíjecí zařízení vylepšit, mohlo by zajistit, aby i izolované komunity v chudých zemích měly vždy dost elektřiny. Jestli má totiž naše civilizace něčeho dost, je to odpad. „Použít k vyrábění elektřiny lidský odpad je asi nejekologičtější cesta, jakou si lze představit,“ popisuje své dílo Dr. Ieropoulos. „Moči máme nevyčerpatelné množství.“
Jak to funguje?
Technologie je založená na tom, že moč protéká palivovými články plnými mikrobů. Ti se močí krmí a přitom vyrábějí elektřinu. Je jí tolik, že to stačí na nabití baterky mobilu. Takové palivové články by určitě zajímaly nejen rozvojové země, ale také armády. Právě vojáci se v poslední době potýkají s čím dál tím zásadnějším nedostatkem elektřiny pro své přístroje...