Miliardář Musk navrhuje: Lidstvo musí opustit Zemi! Jinak je po něm...
Země je odsouzena k zániku, musíme se z ní odstěhovat, říká miliardář Elon Musk.
Milion lidí na Marsu do konce století – to je záměr miliardáře Elona Muska. Proč je tam chce dostat? Protože si myslí, že je to pro přežití lidstva zcela nezbytné…
Už roku 2013 řekl Musk na konferenci All Things Digital, že kolonizace Marsu není vhodná, ale zcela nutná: „Buď se ze Země rozšíříme na další planety, anebo vyhyneme. Taková událost je nevyhnutelná a díky tomu, co lidstvo dělá, se její pravděpodobnost stále zvětšuje. Naším cílem je vylepšit raketovou technologii a vesmírnou techniku tak, abychom mohli odeslat lidi na Mars a vytvořit tam životní prostředí.“
Zatím je Mars jen suchou pouštní planetou, ale podle excentrického miliardáře s velkými nápady by nebylo zase tak zásadním problémem to změnit. „Mars je troska. Ale mohli bychom to změnit. A popravdě – neměli bychom se to jen pokoušet změnit – my to musíme udělat, nemáme jinou možnost. Souhlasím s tím, že je to troufalé; nicméně pokud nebudeme každý rok zlepšovat potřebné technologie, nikdy se nám to nezdaří.“
Tam - a už nikdy zpátky
Muskova společnost SpaceX už oznámila, že pracuje na raketě, která by byla schopná odvézt na jednorázovou výpravu na Mars 100 lidí – v jedné várce. Minulý týden navíc Musk naznačil, jak by měla terraformace Marsu vypadat:
Zakladatel společnosti SpaceX by rád bombardoval Mars pomocí jaderných bomb. Velkým množstvím jaderných bomb ve velmi krátkém čase… Bomby by měly takto explodovat nad oběma planetárními póly Marsu a výsledkem by měl být vznik dvou dočasných sluncí. Ano, Musk má opravdu velké vize… Tyto hvězdy by pak dodávaly Rudé planetě energii a teplo.
„O čem mluvím,“ řekl Musk, „je série opravdu velkých (podle našich standardů, ale malých ve vesmírném měřítku) explozí. Každých pár sekund jedna – výsledkem by byla dvě malá pulzující slunce nad planetou. Spousta lidí si neuvědomuje, že Slunce je vlastně jen obrovská fúzní reakce…“
Musk by na to nepoužil klasické atomové zbraně, ty by na něco podobného byly příliš slabé. Musely by se využít tzv. fúzní zbraně. Tyto zbraně mají díky obrovskému množství uvolněné energie velmi devastující účinky, řádově tisíckrát větší než obyčejná štěpná atomová bomba.
Má Musk pravdu a hrozí lidstvu záhuba?
Z hlediska pravděpodobnosti se jeho tezi nedá nic vyčíst. Srážka s asteroidem je někdy v budoucnosti neodvratná a lidstvo nemá šanci ji přežít. Blogger Tim Urban použil trefnou metaforu s počítačem: Země je jediný harddisk, na kterém máme uložená všechna data. A takovou hloupost by přece neudělalo ani čtrnáctileté dítě – je logické, abychom si část těchto dat (třeba i jen jedno procento) zazálohovali na jiném disku – v tomto případě na nejbližší alespoň relativně obývatelné planetě…