Máte rádi mořské plody? Tak na toto VIDEO se raději nedívejte
Břitka jedlá se coby plod moře dostává, podobně jako mnoho jiných živočichů, na stoly gurmánů. Ovšem tohle jedlíci asi nevědí.
Břitka jedlá
Říká se, že kdo má rád maso a ctí zákony, neměl by být u toho, jak se jedno či druhé vyrábí. Břitce jsme coby živočichovi věnovali v minulosti samostatný článek, tak jen krátce shrňme: „Rod Siligua, tedy břitka, zahrnuje 11 druhů, přičemž pouze dva z nich mají české názvy. Jsou jimi břitka jedlá (Siliqua patula) a břitka paprsčitá (Siliqua radiata). Jedná se o poněkud zvláštní mlže mající schránky, tedy laicky řečeno „škeble“. V případě prvně jmenované druhu je o tvora, který své životní prostředí nachází v příbojové zóně pacifického západního prostředí sahající od východních Aleutských ostrovů na Aljašce až po kalifornské pláže. Biologové je nacházejí až do hloubky 9 m a gurmáni či prodejci břitek je chodí hledat na pískové pláže. Dožívá se kolem pěti let."
Břitka jedlá Zdroj: Volné dílo
Video: lov břitky
Než se břitky dostanou do kuchyně, je nutno je odlovit z písčitého dna, kde se zavrtávají. A to je poměrně špinavá a velmi vlhká práce. Nejprve se označí otvory jimiž se břitka dostává na povrch, následně se tlakem vody rozšíří otvor, aby lovec vůbec mohl do písku strčit ruku. V praxi to vypadá tak, že leží na mokrém černém blátě, paži vraženou až po rameno do písku a šátrá po slizkém tvorovi. Pak je potřeba ho pevně uchopit a vytáhnout. Z podzemí pláže vydolované břitky pak sbírá kolega dříve, než se znovu zavrtají do písku a zmizí pod povrchem. Práci odpovídá i jejich cena. Giovanni´s fish market udává cenu 30 dolarů za libru (mluvíme o váze, nikoliv britské měně), což odpovídá ceně zhruba 690 korun za půl kilogramu. Dají se ale koupit samozřejmě mnohem levněji. Například americký NW Wild Products nabízí vyčištěné a zmrazené břitky (tedy beze schránek) za 16 až 18 dolarů za libru (0,45 kg) a živé, které jsou levnější, neboť neplatíte práci s čištěním, stojí 5–7 dolarů za libru. Břitky se výborně hodí ke grilování, ale výtečně chutnají také dušené v páře nebo osmažené na másle, tak jako se připravují i další měkkýši. Stačí ke smažení přidat trochu česneku. Ovšem abyste dostatečně ocenili práci, která stojí za tím, než se břitka dostane z pláže na stůl, je dobré vidět tohle trochu drsné video.
Text: Topi Pigula