Letadlo DHL se zřítilo na okraji Vilniusu, videa ukazují obří ohnivou kouli
Nákladní letoun společnosti DHL, který startoval v německém Lipsku, se v pondělí brzy ráno při pokusu o přistání zřítil nedaleko letiště u Vilniusu. Trosky letadla zasáhly okolí obytného domu, jeho obyvatelům se ale nic nestalo. Budovu nicméně zachvátil požár a hasiči z ní bezpečně evakuovali 12 osob.
O život naproti tomu přišel jeden člen posádky letadla, který byl občanem Španělska. Přes dramatické okolnosti letecké nehody vyvázli jako zázrakem další tři lidé – jeden Litevec, jeden Němec další Španěl – jen se zraněními.
Letadlo klouzalo po zemi, pak vybuchlo
Na letišti ve Vilniusu byla v době neúspěšného přistání teplota kolem nuly, před východem slunce bylo zataženo. Správa litevských letišť informovala, že letadlo se zřítilo kolem 05:30 místního času (04:30 SEČ) a že na místo vyrazily záchranné složky a velící tým. Provoz letiště nebyl nijak významně narušen. Pád letadla zachytila průmyslová kamera:
This is the moment a Swiftair Boeing 737-400 crashed in a residential neighbourhood in Vilnius, Lithuania, early on Monday.
— Matt Maszczynski (@yourownkanoo) November 25, 2024
One pilot is confirmed dead but 3 other crew aboard the plane have miraculously survived.
The plane, operated on behalf of DHL, narrowly missed a house… pic.twitter.com/FCR0DkojzW
Přečtěte si také: Při zbytečném pádu letadla zemřelo 346 lidí. Chyba výrobce je naprosto nepochopitelná, podívejte se na video
Kolem místa nehody bylo roztroušeno mnoho částí stroje, ale také balíky a kusy kartonu, informoval reportér litevského rozhlasu. Oblast podle něj není hustě zastavěná. Letoun se zřítil asi 1,5 kilometru od přistávací dráhy, pak několik set metrů klouzal po zemi a dvůr patrového obytného domu se čtyřmi byty zasáhly jeho trosky. Letadlo je zcela zničené. Lidé ve Vilniusu dostali na své mobilní telefony upozornění, aby se kvůli silničním uzavírkám vyhnuli okolí letiště, které se nachází na jih od města.
Nákladní letoun Boeing 737-400 provozovala pro německou DHL společnost Swift se sídlem v Madridu. Letadlo bylo postaveno před 31 lety, což je podle odborníků na letectví poměrně značné, v případě nákladních strojů ale nijak neobvyklé stáří.
Terorismus nelze vyloučit
Už krátce po nehodě se objevily spekulace o možném pumovém útoku prostřednictvím výbušniny nebo hořlavé látky ukryté v některém z přepravovaných balíků. Šéf litevské policie Arunas Paulauskas sice za nejpravděpodobnější příčinu nehody označil technickou závadu nebo lidskou chybu, dodal ale, že „terorismus nelze vyloučit“.
Podobně se vyjádřil i šéf litevské tajné služby (VSD) Darius Jauniškis. „V tomto okamžiku je příliš brzy na to, abychom případ dávali s čímkoliv do souvislosti,“ řekl. Také podle něj nelze možnost terorismu vyloučit. „V současném geopolitickém kontextu se na každý incident díváme jinak než v minulosti, ale žádám vás, abyste nedělali ukvapené závěry,“ vyzvala končící premiérka Ingrida Šimonytéová. Litva sousedí s ruskou Kaliningradskou oblastí a je spojencem Ukrajiny, která se už více než 1000 dnů brání ruské agresi.
Podle policejního šéfa Paulauskase shromažďování důkazů potrvá třeba i týden a veřejnost se rychle odpovědi nedočká. Policie doufá, že brzy bude moci vyslechnout pilota letadla.
Podivné hořící balíčky
Německé tajné služby před časem uvedly, že za červencovým požárem balíku v logistickém centru DHL v Lipsku zřejmě stálo Rusko. Jen shodou okolností tehdy balíček začal hořet ještě na zemi, a ne v letadle. Britská protiteroristická policie také nedávno informovala, že vyšetřuje červencový požár v logistickém centru DHL u Birminghamu, který vznikl kvůli tomu, že se v něm vznítil balík. Spolupracuje s bezpečnostními složkami jinde v Evropě, aby zjistila, zda mezi těmito incidenty existuje spojitost.
Mohlo by vás také zajímat: Boeing duchů směr Praha a posádka v bezvědomí aneb Největší letecké neštěstí v řecké historii
Polský deník Gazeta Wyborcza v říjnu napsal, že balíčky, které způsobily požáry ve skladech v Německu, Británii i v Polsku, byly odeslány z Litvy. Poradce litevského prezidenta Gitanase Nausédy pak začátkem listopadu 2024 řekl, že za tyto zásilky je odpovědné Rusko.
Zdroj: ČTK, CNN
Video, které jste mohli minout: Křik, kouř a plameny. Podívejte se na záběry přímo z paluby hořícího letadla v Tokiu