Léčba rakoviny si zaslouží nobelovku
Rakovina je strašák a každý krok směrem k vyléčení si Nobelovu cenu zaslouží.
Genetické mutace jsou součástí rakoviny
Výzkum oceněný letošní Nobelovou cenou za fyziologii a lékařství má mimořádný význam mimo jiné pro studium genetických mutací, které kvůli snížené hladině kyslíku vedou ke zhoubnému nádorovému bujení. ČTK to dnes řekl přednosta Fyziologického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Otomar Kittnar. Ocenění získali Američané William Kaelin a Gregg Semenza a Brit Peter Ratcliffe za objev molekulárních mechanismů, jejichž prostřednictvím buňky vnímají dostupné množství kyslíku a přizpůsobují se tomu.
Rakovina kůže [video p607179]
Na nízkou hladinu kyslíku mohou buňky reagovat i nádorovým bujením. "Klíčová je jednak identifikace genů, které na změnu obsahu kyslíku v prostředí reagují a spouštějí v buňkách uvedené adaptační pochody, a jednak identifikace mechanismů těchto pochodů," řekl pro ČTK Kittnar.
Na co zemřeme? Rakovina nebo srdce...
Výzkum oceněné trojice vědců otevírá podle stockholmskému Karolinského institutu, který jména laureátů dnes oznámil, cestu pro nové strategie v boji s chudokrevností, rakovinou, infekcemi nebo srdečními infarkty. Právě nemoci srdce a rakovina patří v rozvinutých zemích mezi nejčastější příčiny úmrtí.
Také loni byla cena za fyziologii a lékařství udělena za léčbu rakoviny. Američan James Allison a Japonec Tasuku Hondžó ocenění dostali za účast na vývoji speciální imunologické léčby, která umí nastartovat vlastní imunitu pacienta tak, aby s nádorem jeho tělo samo bojovalo.