Krysa našla rekordní počet nevybuchlých min. Podívejte se na její infarktovou práci
Nový rekord vytvořila v Kambodži speciálně cvičená krysa obrovská jménem Ronin, která se stala prvním hlodavcem, jemuž se podařilo najít více než stovku nevybuchlých min a dalších smrtících pozůstatků války.
Ronin se v Kambodži podílí na odminovávacím úsilí od roku 2021 a už se mu podařilo najít 109 nášlapných min a 15 kusů nevybuchlého střeliva. Svým impozantním výkonem podle BBC překonal dosavadní rekord, který držela krysa Magawa, jež vyčenichala 71 nášlapných min a v roce 2020 dostala zlatou medaili za hrdinství. Na Roninovu nelehkou práci se můžete podívat tady:
VIDEO: Rat earns world record for sniffing landmines in Cambodia.
— AFP News Agency (@AFP) April 7, 2025
A landmine-hunting rat in Cambodia has set a new world record by sniffing out more than 100 mines and pieces of unexploded ordnance. Ronin, a giant African pouched rat, has tracked down 109 landmines and 15 other… pic.twitter.com/cUCJE58jJ7
Přečtěte si také: Krysy dokáží bravurně řídit malá vozítka. Jejich mozky pohání touha po odměně
Kambodža zůstává zamořená miliony kusů nevybuchlé munice od skončení dvou desítek let trvající občanské války v roce 1998. Ronin je členem týmu 107 krysích rekrutů zvaných HeroRATS, tedy hrdinské krysy, které v Tanzánii cvičí nezisková organizace Apopo.
Krysa o velikosti kočky
Nejsou to žádní drobečci. Krysy obrovské (Cricetomys gambianus), které mohou dorůstat až velikosti kočky, se učí vyčenichat chemikálie, jež jsou v nášlapných minách a dalších zbraních opuštěných na bitevních polích. Přes svou velikost nejsou krysy dost těžké, aby miny odpálily. Krysa dokáže během půl hodiny prohledat oblast o velikosti tenisového kurtu, zatímco člověku s detektorem kovů by stejný úkol zabral asi čtyři dny. Vycvičit takovou krysu trvá přibližně rok.
Mohlo by vás také zajímat: Odminování Ukrajiny potrvá sto let, říkají čeští experti. Čím je děsí „tajuplná“ ruská mina?
Práce neziskové organizace Apopo začala před 25 lety a za tu dobu se jí podařilo po celém světě najít a zlikvidovat téměř 170 000 nášlapných min a dalších výbušných zařízení, z toho více než 52 000 v Kambodži. Charita také působí v dalších zemích sužovaných válkou včetně Ukrajiny, Jižního Súdánu a Ázerbájdžánu.
Zdroj: ČTK, BBC
Video, které jste mohli minout: Útok zuřícího medvěda na Slovensku. Peter si zachránil život sekyrou, ukazují záběry