Britská mutace koronaviru ohrožuje i domácí mazlíčky. Po nakažení mohou trpět srdečními potížemi

Zvířata prozatím nehrála v bitvě proti pandemii koronaviru výraznou roli. Britská mutace viru ale může podle vědců zamíchat kartami.

Britská mutace koronaviru se lépe šíří, je víc smrtící a má podle vědců potenciál stát se ve světě dominantní. Ve Spojeném království, kde ji prvně objevili a kde už převládla, teď nákazu zjistili dokonce i u domácích zvířat.

Zvířata se prozatím moc netestovala

Přestože testy už odhalily nákazu COVID-19 u víc než 125 milionů lidí po celé planetě, pozitivně testovaných domácích zvířat je stále jen hrstka. Hlavně proto, že se u nich takové testy téměř neprovádějí. Zatím k tomu nebyl důvod, neboť zvířata nevykazovala téměř nikdy symptomy. A když už se u nich nějaké projevy nemoci objevily, většinou byly velmi mírné. Odborníci jsou navíc zajedno, že psi a kočky v šíření viru hrají jen velmi malou roli.

Zvířata se nakazila od majitelů

Podle virologa Erica Leroye, který se na zoonózy specializuje, by ale britská mutace mohla všechno změnit. V nové studii s kolegy analyzovali výsledky vyšetření zvířat přijatých ve veterinárním centru v Londýně. Tam otestovali celkem 11 zvířat; tři psy a osm koček. Všechna měla podobné symptomy, když byla apatická, špatně jedla, omdlévala a zrychleně dýchala. Laboratorní vyšetření poukázala na poškození tkání, které lékaři často popisují u lidí s covidem.

Prodělání nákazy se prokázalo u pěti zvířat. Tři testy byly pozitivní a dva testy odhalily už jen protilátky proti nemoci. Všichni jejich majitelé přitom koronavirem v nedávné minulosti onemocněli. Ze zvířat zemřela jen jediná kočka, zbytek se bez následků po několika týdnech uzdravil.

Ačkoli je záchyt viru SARS-COV-2 u zvířat vzácný, nákazu britskou variantou potvrdili vědci v březnu 2021 už podruhé. Týden před Leroyovým týmem našli britskou variantu u kočky a psa, které patřily covid pozitivnímu majiteli z Texasu.

Onemocnění srdce u zdravých zvířat

Leroy se svým týmem v londýnské veterinární nemocnici zkoumal ještě jeden nečekaný fenomén. V měsících, kdy ve městě a okolí došlo ke zvýšenému počtu nákaz britskou mutací, zaznamenali zvěrolékaři prudký nárůst virových myokarditid u svých čtyřnohých pacientů. Od prosince 2020 do února 2021 se dokonce výskyt zánětlivého onemocnění srdce zvýšil z 1,4 % na 12,8 % případů. Šlo přitom o zvířata, která byla předtím úplně zdravá.

Podle Leroye z toho zatím nic neplyne, jelikož dosavadní výzkum přinesl jen hypotézy, které může ověřit až poctivá vědecká práce. Je ale prý rozhodně třeba začít cíleně zkoumat, zda je britská mutace SARS-COV-2 lépe přenosná mezi lidmi a zvířaty než ostatní varianty, a jestli skutečně u koček a psů způsobuje onemocnění srdce. Obojí by totiž mohlo znamenat, že britská mutace může průběh pandemie COVID-19 ještě zdramatizovat.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora