Konec svobody? Ruská aplikace vás dokáže vypátrat kdekoliv!
V březnu se v Rusku za malé pozornosti západního světa objevila počítačová aplikace, která zřejmě změní podobu světa víc než Facebook.
Aplikace se jmenuje FindFace, jejími autory jsou šestadvacetiletý programátor Artem Kucharenko a devětadvacetiletý ajťák Alexander Kabakov. Program je to poměrně jednoduchý – a právě proto tak funkční. Zadáte do něj jakoukoliv fotografii, aplikaci ji pak porovná s databází fotek na ruské sociální síti VKontate, což je taková ruská obdoba Facebooku. Je schopná srovnat snímek s profilovou fotkou člověka a tak ho identifikovat.
Zatím si aplikaci vyzkoušela asi 500 000 tisíc uživatelů, kteří ji testovali na 3 milionech fotkách. Výsledek? Úspěšnost se pohybuje kolem 70 procent! Principem aplikace je extrémně rychlé prohledávání rozsáhlé a přitom veřejně přístupné databáze fotografií – a zatím se zdá, že jí to jde víc než dobře…
Důsledky?
Pokud se vám zdá, že to zase taková pecka není, zamyslete se nad důsledky existence takové aplikace, která je přístupná všem. Oba autoři mají na mysli především komerční využití svého produktu. Představují si, že obchody a vlastně všechna místa budou v budoucnosti vybavená fotoaparáty, které budou fotit kohokoliv, kdo se podívá na něco ve výloze. Jakmile uvidí zájem, zjistí si, o koho jde a pak mu začnou přes sociální sítě a další média posílat přesně cílené nabídky… Ano, hodně to připomíná svět z čím dál proročtějšího filmu Minority Report…
Jenomže těch využití se nabízí mnohem víc – možná by se dalo mluvit spíše o zneužívání. Již nyní se v Rusku objevila řada případů, kdy si někdo pomocí této aplikace našel někoho, koho by v reálném životě jen těžko vypátral…Například se takto někteří Rusové zkoušejí dostat k reálným identitám dívek, které nabízejí na videochatech sexuální služby…
O produkt už projevily zájem také ruské bezpečnostní agentury, které by pomocí něj rády vyhledávaly zločince. Jenže se samozřejmě také nabízí možnost zneužití, zejména v autoritativních zemích. Pokud by policie mohla snadno vyhodnotit, kdo přesně se účastnil jakých demonstrací, asi by to znamenalo značný pokles svobody těchto osob…
A co Facebook?
My na západě, kteří VKontakte nepoužíváme, zatím můžeme být v klidu. Facebook má přístup k osobním údajům, tedy včetně fotografií, vyřešen tak, že se k nim nedá tak snadno dostat…