Kolik šálků kávy za den smíte vypít? Vědci stanovili hranici, kterou není radno překračovat
Jak vědci už mnohokrát prokázali, káva může mít na tělo i velice pozitivní účinky. Všeho moc ale zkrátka škodí, a speciálně to platí, pokud už se u vás objevily některé zdravotní obtíže.
Ráno si bez šálku kávy nedokážou představit doslova miliony lidí. A výzkumy, které byly ohledně účinků kávy velice důkladné, jasně prokázaly, že na tom není nic špatného. Bohužel i tady platí, že nic se nemá přehánět. Než se ovšem pustíme do negativ, připomeňme si ještě jednou pozitiva, kterých je, jak se ukázalo, celkem dost.
Jak káva pomáhá?
"Mírná konzumace kávy je spojená se snížením rizika vzniku několika onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky, některých druhů rakoviny a dokonce i demence," uvedla například pro CNN lékařka a výzkumnice Leana Wenová z univerzity George Washingtona.
Přesný mechanismus těchto pozitivních účinků zatím není jasný, ale existuje několik hypotéz. Káva obsahuje látky s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, které přispívají ke snížení rizika rakoviny. Pravděpodobně také podporuje lepší využití inzulínu a kontrolu hladiny cukru v krvi a napomáhá zpracování cholesterolu.
Mohlo by vás zajímat: Kolik hodin spánku potřebujeme a kdy si dát poslední kávu? Odpovědi odborníka vás překvapí
A co víc, podle vědců se tyto pozitivní účinky projevují, pokud konzumujeme nikoli jeden, ale dokonce dva až čtyři šálky kávy denně! Pozitivní účinky jsou znatelnější, pokud pijeme nápoj z mleté kávy, nikoli instantní.
Kolik je už příliš?
Symptomy nadměrné konzumace kofeinu:
Pokud se u vás projeví zvýšená srdeční frekvence, bušení srdce, vysoký krevní tlak, nespavost nebo poruchy spánku, úzkost, nervozita, podrážděný žaludek, nevolnost nebo bolest hlavy, měli byste omezení kofeinu rozhodně zvážit.
"Problém s nadměrnou konzumací kávy je především v příliš vysokém příjmu kofeinu, který může způsobovat bušení srdce, úzkost, neklid a problémy se spánkem," varuje Wenová. Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je pro většinu dospělých zcela bezpečné množství kofeinu asi 400 mg denně. Takže tak čtyři malé šálky filtrované kávy.
Což je ovšem hranice, kterou mnozí překračují dennodenně, ani nemrknou. Některým lidem se to daří bez viditelných problémů, omezení kofeinu (hlavně odpoledne a večer) byste nicméně měli zvážit hlavně pokud trpíte poruchami spánku. Odborníci navíc varují, že každé tělo je jiné; pokud patříte mezi jedince, kteří jsou na kofein citliví a cítíte na sobě, že vám nedělá dobře, trpíte srdeční chorobou, případně berete jisté léky, příjem kávy je na místě omezit.
Kofein není jen v kávě
Nezapomínejte také, že co se kofeinu týče, musíte ke své denní kávě připočítat i další kofeinové nápoje a čaj; takový šálek černého čaje může obsahovat i tolik kofeinu, co malé espresso (cca 60 mg). Energetický nápoj může mít v jedné porci skoro celou doporučenou denní dávku, která činí 400 mg.
Tyto nápoje jsou bohužel čím dál oblíbenější mezi dětmi, které by přitom podle doporučení pediatrů neměly kofein do 12 let konzumovat vůbec. Do 18 let by denní dávka neměla překročit 100 mg. U těhotných žen by příjem kofeinu měl být také nižší, zhruba 200 mg.
Video, které jste mohli minout: Jak poznat dítě, které je obětí šikany? Napovědět může hned několik varovných signálů.