Klimatická změna utopí internet. Jeho nervy jsou příliš blízko oceánů, varují vědci
Internet tvoří jeden ze základů moderní civilizace. A je v přímém a bezprostředním ohrožení.
Internet a klima – nebezpečí se zvyšuje
Američtí vědci teď prozkoumali, jak je tato síť zranitelná očekávanými změnami klimatu – zaměřili se na její americkou infrastrukturu. Ta se skládá z mnoha částí, od elektráren, rozvodů až po datová centra a samotné kabely, jimiž data tečou.
A celá tato infrastruktura podle nové studie představené na konferenci v Montrealu leží v USA v místech, která jsou přímo ohrožená stoupajícími hladinami oceánů. Výsledky této práce jsou podle jejích autorů až nečekaně znepokojivé: už do 15 let zaplaví moře tisíce kilometrů optických kabelů a stovky dalších zařízení, která tvoří základ internetové infrastruktury.
Může to být problém?
Samozřejmě, že autoři těchto systémů počítali s nějakým ohrožením vodou; řada těchto zařízení by měla vodu v okolí snést. Ale bohužel prakticky žádné není připravené na to, že by mělo snést celkové a ještě k tomu dlouhodobé zaplavení. „Zařízení, která jsou těsně u pobřeží, je tolik, že stačí, aby se hladina zvedla jen o několik palců (jeden palec jsou necelé tři centimetry, pozn. redakce), aby to stačilo k jejich zatopení,“ uvedl autor práce Paul Barford z University of Wisconsin. „Celé to vzniklo před dvaceti lety, když ještě nikdo nevěřil tomu, že by hladiny oceánů mohly stoupnout,“ dodal.
Zato dnes už o tom pochybuje jen málokdo – na řadě míst už se to projevuje jako závažný problém; na internet to může mít, pokud nedojde k rychlé změně, dopad přímo katastrofální. „Tohle bude velký problém,“ souhlasí s Barfordem Rae Zimmerman, expert na adaptaci adaptaci měst na změnu klimatu z New York University. „Velká část infrastruktury internetu bude pod brzy vodou, pokud ji rychle nepřesuneme do vnitrozemí,“ varoval.
Problém totiž je, že klíčové prvky hardwaru, na němž stojí internet, se nacházejí ve velkých pobřežních městech, jako je New York, Seattle nebo Miami – a ty podle většiny předpovědí čeká zvýšení hladiny o 36 centimetrů už do roku 2030.
Podcenili jsme vlastní vliv na přírodu
Co s tím? Nejhorší je, že se s tím vlastně nedá nic moc dělat, k těmto změnám dojde, i kdyby lidstvo dělalo, co chce – nyní se můžeme už jen snažit se přizpůsobovat. „Žijeme ve světě, který je navržený pro prostředí, které už neexistuje,“ říká Rich Sorkin, zakladatel nadace Jupiter Inteligence, jež se soustředí na modelování toho, jaký dopad budou mít klimatické změny na podnikání…
Text: MK