6. prosince 2024 12:15
Adam Vala

Kdy zemřete? Nová aplikace spočítá datum vaší smrti, stačí zadat pár údajů

Rozmach umělé inteligence vede ke skvělým věcem. Lidé rázem získali asistenta k celé řadě každodenních činností. Můžeme si nechat generovat obrázky jen podle jednoduchého zadání. A nebude patrně trvat příliš dlouho, až si lidé budou moci skrze některého ze speciálně vycvičených agentů AI nechat vygenerovat třeba vlastní film. Umělá inteligence ale může posloužit i trochu děsivějším věcem, jako je výpočet či odhad věku, ve kterém zemřeme, a přesně to má nová aplikace Death Clock umět.

Aplikace je určená pro mobilní zařízení s iOS i Android, byť v Česku je dostupná prozatím jen verze pro druhý ze zmíněných operačních systémů. Za vývojem aplikace stojí společnost Most Days, jejíž motivací nebylo předat lidem poměrně morbidní informaci o tom, kdy mohou očekávat svůj skon, ale paradoxně uživatele motivovat k tomu, aby se o sebe starali a svůj život si prodloužili.

Kdy zemřete?

Vše totiž spočívá v tom, že v aplikaci odpovíte na otázky týkající se vašeho životního stylu a umělá inteligence následně vyhodnotí, kolik let vás ještě čeká a hlavně, co můžete udělat pro to, abyste žili déle. Přesto reklama aplikace doslova láká na to, že se věk vaší smrti můžete dozvědět už za tři minuty a využívá motto: „Poznej své datum, změň svůj osud.“

Podle agentury Bloomberg ale nejde jen o pouťový trik, protože aplikace prokazatelně čerpá data z více než 1200 studií, v nichž bylo sledováno více než 53 milionů lidí. Právě na základě způsobů jejich života a věku úmrtí má agent AI aplikace Death Clock poměrně přesně odhadnout informaci, kterou možná ani nechcete vědět, a navést vás tím správným směrem. Všechno má ale podle portálu TechRadar několik háčků.

Čtěte také: Existuje posmrtný život? Nejnovější odpověď detailně popisuje, co zažijete během smrti a těsně po ní

Prvním problémem aplikace je fakt, že jde zkrátka jen o odhad. Sice vysoce kvalifikovaný a personifikovaný, ale stále jen o odhad. Druhým problémem pak je etická otázka, zda by AI měla být skutečně trénována k něčemu takovému, protože reálně hrozí, že se v odhadech zlepší a uvedené datum bude velmi přesné. To by však mělo dopad nejen na daného člověka, ale v obecné míře také na fungování pojišťoven nebo zaměstnavatelů. Potenciálně totiž skrze Death Clock nahlížíme do dystopické budoucnosti, ve které může o vašem postavení či práci rozhodnout aplikace.

Zdroj: TechRadarBloomberg

Video, které jste mohli minout: Kvůli pár tisícům a slivovici zavraždil seniora. Díky uznání viny vyvázl s nižším trestem

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom