Kdy byla osídlená Austrálie? Před 65 000 lety!
Kdo byl v Austrálii jako první? Evropané to nebyli.
První lidé přišli na sever Austrálie někdy před 65 000 lety, ještě před vyhynutím obřích živočichů. Podle studie zveřejněné ve středu v časopise Nature je to o 5000 let dříve, než se dosud usuzovalo. Antropologové a archeologové se dosud nemohli shodnout na době příchodu prvních lidí na australský kontinent, uváděla se doba před 60 000 a 45 000 lety.
Podle nové studie, kterou vedl Chris Clarkson z Queenslandské univerzity, byl na základě nalezených vzorků v lokalitě Madjedbebe na severu Austrálie posunut příchod lidí o 5000 let dál.
Archeologové na tomto místě našli v roce 2015 na 11 000 různých předmětů, třeba ostrých kamenů, brousků či sekyrek, které používali lidé a které vědci datovali do doby před 65 000 lety.
"Nyní můžeme s jistotou říci, že lidé do Austrálie přišli před 65 000 lety," říká spoluautor studie Clarkson.
Hrající si původní obyvatelé Austrálie Zdroj: Wikipedia commons
Podle archeologů byla tehdejší civilizace na tomto místě značně "technologicky sofistikovaná". "Na místě jsme nejspíš nalezli nejstarší sekyrku na světě, různé brousicí nástroje či opracované kameny, které mohly sloužit jako kopí," dodává Clarkson.
A přidává ještě jednu zajímavost: ačkoli byla tehdy hladina moře o mnoho níže než dnes, čímž byla vzdálenost mezi ostrovy na jihovýchodě Asie a Austrálií výrazně kratší, šlo podle Clarksona "o první velké překonání moře lidmi v historii".
Z výsledků bádání také vyplývá, že první lidé přišli na tento kontinent ještě před vyhynutím velkých živočichů. V Austrálii tehdy žili například klokani vážící až 450 kilogramů, tajemní vačnatci vombati velcí jako nosorožci, osmimetroví ještěři, ptáci velikosti lidí nebo želvy délky jednoho automobilu.
Přibližně 85 procent těchto obřích živočichů vyhynulo před 45 000 lety, tedy asi 20 000 po příchodu prvních lidí. O příčině vyhynutí se zatím vedou debaty.
ČTK