Výzkum na devadesátnících tvrdí, že káva, alkohol a nadváha vedou k delšímu životu
Jedna neřest vedle druhé, a přesto dohromady vytvářejí dobrý základ pro dlouhověkost. Je to vůbec možné? Zdá se, že střídmá konzumace alkoholu a kávy vedou společně s nadváhou při stárnutí k lepším šancím na vysoký věk.
O příznivých účincích alkoholu nebo kávy občas s radostí píšeme. Většinou jsme sami příjemně překvapeni, že rozličné výzkumy nacházejí pozitiva těchto tak oblíbených neřestí. Jenže s čím nedávno přišli vědci z Kalifornské univerzity (respektive jednoho jejího institutu zaměřeného na neurologii a poruchy paměti), nad tím už opravdu zůstává rozum stát. Podle těchto závěrů se totiž nemusíme bát alkoholu, kávy ani přibírání na váze. Kde je tedy háček?
Alkohol, káva, nadváha
V roce 2003 se chytré hlavy z kalifornského institutu rozhodly zkoumat rychle rostoucí skupinu obyvatel – důchodce. A zaměřili se rovnou na ty nejstarší, kterým je přes 90 let. Takzvaná „The 90+ Study“ se okamžitě stala nejrozsáhlejší studií s danou cílovou skupinou, když se do výzkumu zapojilo přes 1600 lidí. Ti byli a jsou navštěvováni každý půlrok a výzkumníci zjišťují informace o míře aktivit, stravovacích návycích, lékařské anamnéze, užívaných lécích a tak dále. Součástí jsou i testy měřící fyzické i kognitivní schopnosti v daném věku. Otázka je přitom jednoduchá: co je klíčem k dlouhověkosti?
Dílčí výsledky zatím dokázaly řadu lidí překvapit. Střídmá konzumace alkoholu či kávy prý vede k delšímu životu spíš nežli kompletní abstinence. Není tedy nutné se lihovin (natož kávy) zcela vystříhat, stačí své pijanské nálady držet na uzdě. No dobře, o tom už jsme také psali, ale opravdu šokující je souvislost s nadváhou – lidé, kteří mají po sedmdesátce nadváhu, se dožívají vyššího věku nežli lidé s normální či štíhlou postavou! Pokud si dáme dvě a dvě dohromady, vychází z toho jasný obrázek obtloustlého důchodce s šálkem kávy v jedné ruce a půllitrem v druhé; ten pak má nejvyšší šanci na dlouhý život.
Delší život za každou cenu?
Nutno však dodat, že 40 procent ze zkoumaného vzorku starých lidí je v tomto věku dementní a dvakrát tolik jich má nějakou formu zdravotního postižení. Ženy přitom na tyto problémy trpí více než muži. Spousta problémů spojených s tímto věkem je však stále neznámá – nikdy v historii se takové množství lidí nedožívalo tak požehnaného věku jako nyní, a tak teprve teď žijeme v době, kdy je možné podnikat rozsáhlejší výzkumy.
Doktorka Claudia Kawas, která patří mezi zakladatele zmíněné studie, však upozornila, že s alkoholem se musí opatrně. „Mějte stále na paměti, že jsem začala studovat lidi až ve chvíli, kdy jim bylo 90 let. Je velmi pravděpodobné, že ti, kteří mají v nižším věku nadměrný příjem alkoholu, se devadesátky ani zdaleka nedožijí.“ Jiná metastudie zjistila, že občasná konzumace alkoholu především souvisí se spokojenějším životním stylem, a tak alkohol přímo za dlouhověkost nemůže. Každopádně je však dobré myslet na to, že alkohol by se měl pít pro radost a chuť, nikoli kvůli opíjení či spekulování nad dlouhověkostí…