Katedrály konzumu: 10 největších nákupních center světa
Deset největších obchodních center na světě – vedle nich jsou naše obchoďáky naprostými drobečky...
Obchodní dům Kotva slaví 40. narozeniny. Stavba samotná bývá považována za jeden z nejvýznamnějších českých projektů první poloviny 70. let a v době uvedení do provozu byla Kotva pátým největším obchodním domem v Evropě. Její prodejní plocha činila 22 160 metrů čtverečních, pracovalo zde 2000 zaměstnanců, kteří měli obsloužit až 75 000 zákazníků denně.
Nakupování za posledních 40 let prošlo výraznou proměnou. V roce 1975 byly obchodní domy spíše výjimkou a lidé chodili do malých, specializovaných krámků, jako bylo pekařství, masna či ovoce a zelenina. Pak postupně vyrostla obří nákupní centra a lidé je navštěvovali s nadšením, líbilo se jim, že mají vše na jednom místě. I pro obchody to bylo výhodné, zákazníky dokázaly přilákat i ty, které by se někde na ulici jen tak neuživily. Ale přestože jsou nákupní centra čím dál větší, zájem lidí se začíná soustředit na internet a možná je blízko doba, kdy obrovská nákupní centra budou vypadat jako města duchů.
Se svými 22 tisíci čtverečními metry je dnes Kotva ve světovém měřítku trpaslíkem, největší obchodní centrum světa se v tuto chvíli plánuje v Dubaji. Jmenuje se Mall of the World, což lze přeložit prostě jako Obchodní dům světa. Saudové už avizovali, že to bude takové město ve městě, ve kterém bude 100 hotelů a servisních budov, 20 tisíc hotelových pokojů, kulturní centrum, největší vnitřní zábavní park na světě a samotná obchodní plocha by pak měla mít asi 743 tisíc metrů čtverečních. Plány a modely jsou hotové, zatím však nikdo ani nezmínil, kdy by mohla být oblast dokončená a otevřená.
Největší obchoďáky jsou v Asii
Obchodní centra se dají porovnávat z mnoha pohledů, ať už jde o celkovou velikost centra, nebo podle počtu obchodů. Anebo podle hrubé pronajímatelné plochy, tedy podlahové plochy, která generuje příjmy. Nepočítají se tedy garáže a chodby, ale například malý stánek na zmrzlinu u východu ano.
Možná byste čekali, že největší nákupní centra jsou v Americe, protože právě o této kultuře se nejvíce mluví jako o konzumní. Ale v žebříčku 10 největších prodejních center není ani jedno americké. Největší kanadské je na 17. místě, největší americké pak až na 25. příčce.
10. Istanbul Cevahir Mall
- Město a stát: Istanbul, Turecko
- Rok otevření: 2005
- Velikost pronajímatelné plochy: 420 000 m²
- Obchody: 343
Toto jediné obchodní centrum je v Evropě. Všechny ostatní se nacházejí v Asii či na Blízkém východě. Jeho výstavba stála 250 milionů dolarů. Kromě 343 obchodů je zde také 34 restaurací rychlého občerstvení a 14 exkluzivních restaurací. Najdete zde také velké pódium, na kterém se kromě dalších akcí konají i módní přehlídky, 12 kin, divadlo a kino pro děti, bowlingovou halu, malou horskou dráhu a malý zábavní park. Skleněná střecha budovy má 2500 m2 a na ní se nachází druhé největší hodiny na světě s tři metry vysokými číslicemi.
9. Mid Valley Megamall
- Město a stát: Kuala Lumpur, Malajsie
- Rok otevření: 1999
- Velikost pronajímatelné plochy: 420 000 m²
- Obchody: 430
Mid Valley Megamall je komplex zahrnující nákupní centrum, kancelářskou věž, dalších zhruba 30 kanceláří a 2 hotely. Je zde také kongresové centrum.
8. Central World
- Město a stát: Bangkok, Thajsko
- Rok otevření: 1990
- Velikost pronajímatelné plochy: 429 500 m²
- Obchody: 600
Původní název tohoto osmipodlažního centra zněl World Trade Center. Během své dlouhé historie byl několikrát přistavován a své zatím konečné plochy dosáhl až v roce 2007. Část centra byla vypálena při protivládních protestech v roce 2010. Developeři při výstavbě toužili po návštěvnosti 150 tisíc zákazníků denně, ale tohoto čísla nikdy nedosáhli, také kvůli nestálé politické situaci v zemi a pokračující hospodářské krizi.
7. Komplex Perský záliv
- Město a stát: Siráz, Írán
- Rok otevření: 2012
- Velikost pronajímatelné plochy: 450 000 m²
- Obchody: více než 2500
Pokud jde o počet obchodů, tomuto komplexu patří jedna z prvních příček na světě. Součástí komplexu je též hotel s 262 pokoji, krytý a venkovní bazén, tenisový kurt, kongresové centrum a přistávací plocha pro vrtulníky. Najdete tu též dva zábavní parky, jeden pak je ještě vedle komplexu.
6. Utama
- Město a stát: Petaling Jaya, Selangor, Malajsie
- Rok otevření: 1995
- Velikost pronajímatelné plochy: 465 000 m²
- Obchody: více než 700
Přestože se obchodní centrum nachází u města Petaling Jaya, mají do něj blízko i lidé z hlavního města Malajsie, z Kuala Lumpuru. Každý všední den ho navštíví 60 až 90 tisíc lidí, o víkendech až 120 tisíc. Obsahuje též pětihvězdičkový hotel a kancelářskou věž.
5. Isfahan City Center
- Město a stát: Isfahan, Írán
- Rok otevření: 2012
- Velikost pronajímatelné plochy: 465 000 m2
- Obchody: více než 770
Kromě nákupního střediska je v centru pětihvězdičkový hotel, muzeum, mezinárodní finanční centrum a největší indoor zábavní centrum s multikinem na středním východě.
4. SM City North EDSA
- Město a stát: Quezon City, Filipíny
- Rok otevření: 1985
- Velikost pronajímatelné plochy: 482 878 m2
- Obchody: více než 1100
První část obchodního centra byla otevřena už v roce 1985 a nabídla zákazníkům řadu známých značek. Zbytek centra byl však neustále přistavován, celkem čtyřikrát, a zatím finálně dokončeno bylo až v roce 2009. Přestože zaujímá až čtvrté místo ve velikosti, jedno prvenství si drží – jde o největší nákupní centrum, které je poháněno solárními panely, celkem jich je potřeba 5760.
3. SM Megamall
- Město a stát: Mandaluyong, Filipíny
- Rok otevření: 1991
- Velikost pronajímatelné plochy: 506 435 m2
- Obchody: více než 1000
Centrum bylo postaveno už v roce 1989 a otevřeno o dva roky později. Má dvě budovy spojené s mostem a kapacitu 4 miliony lidí. Patřilo mezi největší dlouhých 17 let, pak mu výsostné postavení sebralo jiné centrum. Majitelům se to ale nelíbilo, takže přistavěli další budovu, ve které se nachází například velké kluziště.
2. Golden Resources Mall
- Město a stát: Peking, Čína
- Rok otevření: 2004
- Velikost pronajímatelné plochy: 557 419 m²
- Obchody: více než 1000
V roce 2004 až 2005 šlo o největší nákupní středisko světa. Toto monstrum stavěli pouhých 20 měsíců, má 6 podlaží a uvnitř se nachází kluziště a restaurační plochy o velikosti dvou fotbalových hřišť. Centrum se však potýká s nedostatkem zákazníků, protože pro běžného Číňana je zde příliš draho, ale obchoďák se nalézá daleko od tras, kterými se pohybují turisté.
1. New South China Mall
- Město a stát: Dongguan, Čína
- Rok otevření: 2005
- Velikost pronajímatelné plochy: 659 612 m²
- Obchody: 2350
Obchodní dům je z velké části prázdný. Na rozdíl od jiných "mrtvých center", které se vyprázdnily díky odchodu obchodníků, New South China Mall nikdy nebyl naplněn. Přesněji, v roce 2005 otvíral s pouhými 47 obchody, celková neobsazenost činí 98 procent. Přitom uvnitř stojí například 25 metrů vysoká replika Vítězného oblouku, replika zvonice Benátek svatého Marka či 2,1 kilometrů dlouhý kanál s gondolami. Problém však je v umístění centra, které je dostupné pouze autem či autobusem, pro většinu lidí z desetimilionového města je tedy příliš složité ho navštívit.
Lucie Kořistová