11. března 2020 17:30

Jak se žije v italské karanténě: Hosté v restauracích mají rozestupy, nakupovat chodí jeden člen rodiny

Jak se žije v průmyslově a turisticky rozvinuté zemi, kde jsou lidé zvyklí trávit mnoho času na ulici a s přáteli, při setkání si mohutně potřásají rukama, líbají se a objímají?

Turistická centra Itálie zejí prázdnotou, kromě severu země, který byl uzavřen už v neděli, se vylidnilo také centrum dalších velkých italských měst, především Říma. V karanténě se ale od pondělí ocitla celá Itálie. Jsou zavřené školy a veřejné prostory včetně muzeí, divadel a kin, pro 60 milionů Italů tak platí i zákaz bohoslužeb, svateb a pohřbů. To vše nejméně do 3. dubna.

SLEDUJTE AKTUÁLNÍ MAPU KORONAVIRU

Co znamená karanténa pro Italy?

Lydia Carelli, 26letá zaměstnankyně Nejvyššího soudu v Římě, přirovnala situaci k válce. „Je to ta nejpodivnější situace, jakou jsem dosud zažila,“ řekla pro CNN. Pokud to není nezbytně nutné, snaží se Italové necestovat mezi městy, cestování po Itálii je ostatně omezeno na pracovní nebo zdravotní důvody a na silnicích jsou policejní kontroly. Také Lydia odmítla jet za svými rodiči do Neapole, nechce je případně nakazit.

Přestože se Italové snaží zdržovat doma, je to obtížné. V Itálii panuje poměrně teplé počasí a mnoho lidí vyráží do parků na procházky s dětmi nebo si zaběhat. Přinejměnším ráno a večer se ven vydávají i majitelé psů.

Vzhůru do hor

Italské úřady rovněž uzavřely lyžařská střediska v horách. Podle některých horalů byl nejvyšší čas. „Většina lidí se chová iracionálně. Hledají zde útočiště a myslí si, že koronavirus do hor nikdy nepřijde,“ řekl CNN 86letý Emilio Gasparri. Podle něj se virus šíří také proto, že se hlavně mladí nechtějí vzdát svých zvyků – cestují, líbají se, vodí se za ruce.

Hlavně Italové ze severu země jsou přitom – podobně jako Češi – vášniví lyžaři. Sever Itálie nabízí 291 lyžařských resortů a 5815 kilometrů sjezdovek a v únoru a začátkem března se zde mimo jiné vystřídaly desetitisíce Čechů, často s celými rodinami.

Mýtus o bezpečném lyžování ale padl velmi rychle poté, co se v České republice objevily první případy nakažených novým koronavirem. V drtivé většině jejich cestovatelská anamnéza ukazovala právě na italské hory.

Liduprázdné restaurace a kavárny

Restaurace a kavárny jsou otevřené jen přes den do 18 hodin a navíc musí zajistit mezi hosty rozestup nejméně 1 metr. Zřejmě ale bude ještě hůř. Lombardie navrhuje, aby se zavřely všechny restaurace, kavárny, a dokonce i obchody, které nejsou nezbytně nutné pro zásobování obyvatel, tedy supermarkety a lékárny. Italský premiér Conte nakonec toto opatření vyhlásil ve středu 11. března večer.

Platí nařízení, že z každé domácnosti chodí nakupovat jen jeden člen. V obchodech se tvoří fronty, protože obchodníci pouštějí dovnitř jen malé skupinky nakupujících, aby dodrželi předepsaný odstup mezi lidmi. Na mnoha místech také regulují množství prodaného zboží na osobu.

A co mají Italové dělat, když dostanou hlad po 18. hodině? "Zůstaňte doma, Deliveroo funguje," hlásá aplikace rozvážkové služby, která doručuje jídla z restaurací.

Úprk turistů z měst

Pokud by to bylo možné, naskytl by se turistovi dost nezvyklý pohled na oblíbené turistické památky. Liduprázdné ulice a minimum aut ukazují centra slavných italských měst jedinečným způsobem. Turisté Itálii hromadně opouštějí a nikdo zatím neví, kdy se do Říma nebo Benátek vrátí tolik potřebný turistický život.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom