Kanada staví první továrnu na benzín z výkalů. Lidský odpad bude pohánět auta
Benzín z výkalů už je na cestě a do roka by se měl stát skutečností.
Pokaždé, když spláchnete záchod, je to teprve začátek dlouhé cesty. Váš odpad se vydává na expedici bludištěm potrubí a kanalizace, aby nakonec dosáhl svého prvního cíle: čističky odpadních vod. Tam se tekutiny oddělí od pevné látky, každý druh odpadu pak prochází specifickým, ale vždy vícestupňovým procesem neutralizace toxinů. Jakmile jsou dostatečně čisté, putují kapaliny do blízkých povrchových vod, tedy do řek, jezera nebo kanálů. Pevné látky z odpadu přitom musí přejít na skládku, nebo se dále zpracovávají tak, aby se daly používat jako hnojivo.
Auta na výkaly?
Ale co kdyby na konci této dlouhé cesty byla namísto skládky energie? Co kdybyste si mohli sami vyrobit palivo pro své auto jen tím, že budete pravidelně chodit na záchod? Zdá se to sice jako přitažené za vlasy, ale opak je pravdou – právě to se totiž stává realitou.
Výzkumníci na z výzkumného ústavu Pacific Northwest National Laboratory Energy úspěšně přeměnili hektolitry splašků na něco, čemu říkají bio-ropa. Tato substance má velmi podobné vlastnosti jako ropa klasická a také může být rafinovaná stejným způsobem jako ropa, tedy do paliv, jako je benzin nebo nafta.
Jak se to dělá
Metoda se nazývá hydrotermální zkapalnění, a je to vlastně jen umělé zrychlení přirozené verze procesu, ve kterém je ropa vytvořena uvnitř zemské kůry. Odpad je vystaven vysokému tlaku a teplotě, které způsobují, že se rozkládá do základních chemických sloučenin.
Vědci v podstatě vzali zcela přirozený proces, který obvykle trvá miliony let, a replikovali ho v laboratoři tak, že může být proveden v horizontu pouhých hodin.
Až dosud to nebylo praktické – mokrý odpad jako základ pro výrobu paliva se nepoužíval proto, že nejprve musel být vysušen, a sušení spotřebovává velké množství energie. Hydrotermální zkapalňování ale konečně eliminuje potřebu sušení. Vědci, kteří měli k této metodě vyhotovit oponentský posudek, potvrdili, že hydrotermální zkapalnění má míru účinnosti konverze neuvěřitelných 60 procent.
Jaký je potenciál výkalů?
Odpověď je snadná – potenciál pohonných hmot z výkalů je jen v USA gigantický. Autoři výzkumu spočítali, pokud by se tato technologie uvedla do praxe, byl by každý obyvatel USA schopen „vyprodukovat“ si dostatek benzínu na jeden den ježdění v roce. Problém je v tom, že jde stejně o začarovaný kruh: pokud by se začala veškerá hmota z výkalů využívat na výrobu benzínu, okamžitě by Spojeným státům začaly chybět miliony tun hnojiv, což by vlastně znamenalo ještě větší problém...
Děje se to
Pacific Northwest National Laboratory už dokonce licencovala tuto technologii společnosti Genifuel, která funguje v Kanadě. Ta by měla vybudovat první zařízení tohoto typu na světě, které demonstruje, zda je technologie schopné reálného fungování v komerčním prostředí. První litry benzínu vyrobeného z lidských výkalů by odtud měly vytéci už v polovině roku 2018.
Text: MK