Jsou vedlejší práce důležité? Víc, než si myslíte
Máte nějaký koníček či vedlejší projekt, kterému se věnujete? Pokud ano, děláte dobře – věda totiž ví, jak jsou pro psychickou pohodu takové aktivity důležité. Co byste přesně měli dělat?
Většina z nás se věnuje nějakým koníčkům, které nesouvisejí bezprostředně s prací či primárním oborem studia. Obvykle se jedná o něco kreativního, uměleckého, často velmi odlišného od standardní náplně práce. Do takového zájmu býváme ochotni investovat mnoho času a energie navzdory tomu, že nám okolí v čele s rodinou neustále opakuje, že nám to k ničemu nebude. Proč je však zásadní, aby si člověk takovéto boční projekty udržel?
Klid pomocí vedlejších prací a koníčků
Psycholog Kevin Eschleman s kolegy před čtyřmi lety podnikl výzkum, v němž zpovídal přes čtyři stovky zaměstnanců. Ptal se jich na koníčky a také to, jak přesně fungují v práci. Výsledky porovnal i s vyjádřeními kolegů účastníků a dospěl k jednoznačným výsledkům. Ti, kteří měli kreativního koníčka, dosahovali v práci lepších výsledků, spokojenosti a zároveň byli oblíbenější v kolektivu – spíše totiž v případě potřeby dokázali podat pomocnou ruku.
U volnočasové záliby či vedlejší práce je klíčové, aby ji lidé vykonávali zcela dobrovolně a se zápalem. Je zřejmé, že pokud z finančních důvodů musíte dělat další práci, o žádný relax se rozhodně nejedná. Jestliže si však činnost zvolíte sami a baví vás, je často fascinující, kolik v sobě člověk dokáže najít energie; po mnoha hodinách v práci se totiž lidé nadšeně vrhají do dalších aktivit, jež jsou bezesporu vyčerpávající. Jim to však za to stojí, poněvadž tímto způsobem si více energie dobijí, nežli kolik jí vydají. Optimistické, že?
Užijte si moment
Před pár lety zaujalo interní pravidlo společnosti Google, které umožňovalo zaměstnancům, aby pětinu času v práci nepracovali a namísto toho se věnovali něčemu svému. V ideálním případě rozvoji, z něhož by v budoucnu mohla profitovat i samotná firma, ale to už je spíše taková třešnička na dortu. V Googlu si totiž uvědomili, že spokojený zaměstnanec je zároveň produktivní zaměstnanec; v rámci 80 procent pracovní doby tak jejich lidé stihli to, na čem jinde pracovali celý den – a navíc se spokojenými zaměstnanci, kteří se zlepšují! Nemluvě o řadě zajímavých vynálezů, které v historii vznikly právě v období aktivního odpočinku. Ten prostě není radno podceňovat.
A jaké jsou tedy charakteristiky těchto koníčků či vedlejších prací? Jednak je nutné, aby pro váš život nebyly nezbytné: když se v nich něco nepovede, neměli byste se z toho zhroutit. Malá míra rizika jde ruku v ruce se zanedbatelným množstvím stresu, jelikož se aktivitě můžete věnovat v libovolném rozsahu a kvalitě. Pokud jste ambiciózní, můžete si v rámci takového projektu dát i cíl, kterého chcete dosáhnout, ovšem pozor, hlavně abyste nedostali sami sebe pod zbytečný tlak. Stejně tak totiž můžete pouze psát, malovat či se bez konkrétního cíle věnovat jiné aktivitě, která se možná jednou zúročí. Anebo taky ne, ale to je vedlejší – hlavní je, aby si to člověk užil.
Text: MS