22. ledna 2025 13:50

Jak se zbavit ucpaného nosu? Neustálé smrkání zabrat nemusí, zkuste tyhle rady

Když nám při rýmě neustále teče z nosu, je to rozhodně otrava. Daleko horší pocit ale je mít dutiny úplně zabetonované hustými hleny, se kterými se nedá pohnout ani s pomocí mnoha vehementních pokusů o vysmrkání. Možná vám ale uleví některá z rad obsažených v následujícím článku.

Řídké hleny naše těla produkují neustále, pomáhají nám z nosních dutin vymývat prach a znečišťující látky, dokonce i bakterie. A, omlouváme se předem za nechutné detaily, pak je prostě spolykáme a všechno nepatřičné zničí naše žaludeční šťávy. Někdy ale musí naše těla produkovat hlenu víc, a může se stát, že se nosním sliznicím nedostává dostatek tekutin a hlen houstne. Konzistence hlenů je proto dobrým ukazatelem, že se ve vašem těle děje něco nepatřičného, a někdy stačí jen málo k tomu, aby se vám ulevilo. Je ale potřeba znát příčinu těchto potíží.

Suchý vzduch a dehydratace

Jakmile trávíte víc času v prostředí, kde není dostatečná vlhkost vzduchu, nebo jste dehydrovaní, prostředí nosu se vám vysuší a hleny zhoustnou. Tuhle příčinu můžete vyřešit poměrně snadno. Každopádně zkuste pít víc vody. Jestli to jde, nepohybujte se tak často v prostorách, kde je suchý vzduch, a pokud se jim nevyhnete, pořiďte si zvlhčovač vzduchu nebo svým dutinám ulevte tím, že si občas stříknete do nosu šetrný zvlhčovací sprej.

Alergie

Naše sliznice kvůli alergiím pracují „přesčas“, aby alergeny vymyly, takže se někdy může stát, že nedokáží tolik vody vyprodukovat a hleny nepříjemně zhoustnou. Prvním předpokladem pro to, abyste se takové rýmy zbavili, je samozřejmě vyhýbat se alergenům. Ale to se často snáz řekne, než udělá.

Mohlo by vás zajímat: Epidemie chřipky v Česku na vzestupu: Nejde o banální nemoc, varují lékaři. Jak se bránit?

I v tomhle případě je proto dobré sliznicím pomoct tím, že organismu poskytnete dostatek tekutin a pomůžete si šetrným nosním sprejem. Pokud to nebude stačit, je na čase se poradit s lékařem, který může nasadit vyšší kalibr – antihistaminika ve formě nosních sprejů a tablet, nebo steroidní nosní spreje.

Bakteriální a virové infekce

Nachlazení, rýma, chřipka, covid, angína… ucpaný nos může způsobit celá řada pachatelů. Ve vašich dutinách probíhá lítý boj a tělo se snaží nezvaných návštěvníků zbavit. Hleny můžou dokonce zežloutnout a zezelenat, jak tělo bojuje s infekcí – hustší hleny zachytí víc virů a bakterií. Objevit se může i trocha krve, sliznice jsou citlivé, a když se z nich sloupne zaschlý hlen, mohou se poranit.

Pokud váš ucpaný nos způsobí bakteriální nebo virové infekce, rozhodně opět zvyšte přísun tekutin. Voda, bylinkové čaje i polévky pomůžou nejen vašemu nosu, ale vašemu celému organismu. Zapojte kapesníky do akce a smrkejte často a pravidelně. Opět bude ku pomoci zvlhčovací nosní sprej a pokud to jde, i vlhčí prostředí. Jestli vás dutiny bolí, nahřejte je teplými obklady, které přiložíte na obličej. A pozor, sledujte svůj celkový stav!

Zelené hleny nemusejí sice rovnou znamenat nic zlého, zároveň ale také můžou být příznakem zánětu nosních dutin, který bude potřebovat léčbu antibiotiky. Takže kdyby se vám do týdne neulevilo a objevily se další problémy jako horečka a bolesti dutin (v krku a v uších), určitě si zajděte k lékaři.

Mykotická infekce

U někoho můžou být příčinou potíží houby a plísně. V nebezpečí jsou hlavně lidé s nižší imunitou, ale to neznamená, že se nemohou objevit u zdravých jedinců. Na tyto infekce nepomůže nic, co máte doma, a zvlhčovat sliznice můžete třeba do aleluja – mykotické infekce si v teplém a vlhkém prostředí doslova libují. Tyto infekce dokáže vyřešit až lékař, který předepíše antimykotikum.

Zdroj:  IKEM, EUC,  Endeavorhealth.org.

Video, které jste mohli minout: NASA úspěšně otestovala vlastní létající talíř. Pokoří s ním Mars i Venuši.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom