Lidské myšlenky jsou pomalejší než běžná wifi. Proti technice má ale mozek nečekané výhody
Lidský mozek je sice téměř zázračné zařízení, oproti moderním technologiím ale už začíná značně zaostávat.
Vědcům se ještě nepovedlo ani zcela zmapovat, natož plně pochopit hustou síť 86 miliard neuronů, které naše mozky obsahují. A přesto je rychlost, se kterou naše mozkové buňky zpracovávají informace, vlastně relativně nízká. Jak moc, ukázal nový výzkum zveřejněný v odborném časopise Neuron.
Mohlo by vás také zajímat: Proč nejde transplantovat mozek? Výčet důvodů je velmi zajímavý a téměř nekonečný
Pomalé bez ohledu na fyzickou zátěž
Naše mozky podle závěrů odborníků myslí rychlostí pouhých 10 bitů za vteřinu. A to se týká všech lidí, včetně například špičkových hráčů videoher, což je skupina lidí s velice rychlými reflexy.
Když to srovnáme třeba s telefonním hovorem (64 tisíc bitů za vteřinu), nevyjdeme z toho úplně dobře. A to ani nemluvíme třeba o průměrném wifi připojení – to má rychlost stahování dokonce vyšší než 260 milionů bitů za vteřinu!
Autoři studie uvažovali, zda rychlost myšlení není omezená naším „hardwarem“, tedy rychlostí našeho těla. Tuto teorii proto zkoušeli ověřit s pomocí Rubikovy kostky: účastníci dostali za úkol ji nejprve pohledem řádně prozkoumat a pak se ji s páskou před oči pokusit vyřešit. Vědci ovšem přišli na to, že jak ve fázi přemýšlení (která by měla tělo zaměstnávat daleko méně než mozek), tak ve fázi řešení, „jely“ mozky účastníků stejnou kognitivní rychlostí.
Obrovské množství smyslových dat
Přes jednoznačné závěry výzkumu ale nejde říci, že by byla lidská těla oproti technologiím nějak pozadu. Naše okolí totiž mozku poskytuje daleko víc informací než jen 10 bitů za vteřinu a naše senzorické systémy jedou na plné obrátky. Pouhým okem do našich myslí každou sekundu proudí na 1,6 miliardy bitů informací. Když započítáme všechny smysly dohromady, vyjde nám, že přijímáme ohromujících 10 miliard bitů dat za vteřinu.
Tyto informace musejí naše těla zpracovat a roztřídit natolik, aby se mozek mohl aktivně zabývat jen naprostým zlomkem z nich. A ani to není jeho jediná aktivita, protože se při tom všem musí starat také o obrovské množství dalších věcí potřebných k ovládání tělesných pohybů a procesů.
Čtěte také: Nádor mozku můžete mít roky a ani o něm nevíte. Jak rozpoznat příznaky zhoubné nemoci?
Vědci si myslí, že je limit rychlosti myšlení odpovídající 10 bitům daný evolucí. Naši předkové zřejmě víc nepotřebovali. Moderní lidé by tak rychlejší myšlenky sice ocenili, ale mají v sobě zabudovaný rychlostní limit, který bude zřejmě těžké, ne-li nemožné, prolomit.
Zdroj: Caltech, Scientific American, Neuron, NY Times.
Video, které jste mohli minout: Opravdový Iron Man: Speciální oblek létá rychlostí 137 km/h.