Jak se lépe rozhodovat? Poradí tělo!
Stále častěji se ukazuje, že užitečným zdrojem informací o nás samých není jen rozum, nýbrž i tělo. Kdy se ho vyplatí poslouchat a jak využít tyto poznatky pro každodenní použití?
Každý den jsme nuceni provést stovky rozhodnutí, od těch nejmenších až po ta skutečně podstatná. Rozhodování považujeme za racionální proces, rozumu bychom však přehnanou důležitost připisovat přece jen neměli. Namísto toho bychom se mohli zamyslet nad vlivem našich vnitřností a tělesného prožívání. Že to zní až nechutně? Možná, ale tak to prostě je. Včera jsme psali o vlivu střevní mikroflóry na náladu a prožívání emocí a u vnitřností zůstaneme ještě dnes.
Tělo ví
Když je jedinec v ohrožení, vyplaví do krevního oběhu stresové hormony, jež zvýší srdeční činnost, zrychlí dech a v důsledku přivedou i více krve do zažívacího systému. Mozek také zpracovává spoustu informací, které bez důkladnějšího filtrování převede do zbytku těla; to je patrné například při nervozitě v různých nepřehledných situacích. Zkrátka a dobře, tělo pracuje s informacemi, které jsou pro nás těžko představitelné, a lze říci, že má jakousi vlastní moudrost.
Tělo totiž reaguje mnohem přímočařeji než náš mozek. Rozumem máme vytvořenou obrovskou spoustu obran, strategií, jak se vypořádat s náročnými situacemi, předsudků a tak dále. Tělo takto složitě nefunguje, vlastně ani fungovat neumí. Je biologicky vybavené k okamžitým reakcím na podněty, nikoli sáhodlouhým a komplexním úvahám. Mozkem se dokážeme přesvědčit téměř o čemkoli – že tahle práce je pro nás vhodná, že jsme se svým partnerem vlastně spokojeni nebo že je rozumné se nepouštět do příliš odvážných kroků. Jenže když v tu chvíli ze svého těla cítíte, že je něco v nepořádku, měli byste být těmto podnětům otevřeni. Některé psychosomatické přístupy věří, že vyrážky a všelijaké bolesti těla jsou jen odrazem mentálního neklidu. Tak daleko se pouštět nechceme, ale souhlasíme, že reakcí těla je dobré si všímat.
Rozhodujte se s tělem
A konečně se dostáváme k onomu zmíněnému rozhodování. Vyzkoušejte jednoduchou metodu: když nevíte, která ze dvou možností je pro vás ta správná, hoďte si mincí. Nejde o to, že byste měli svůj osud vložit do rukou náhody, nýbrž tímto způsobem se nejlépe dozvíte, co si o situaci myslí vaše tělo. Když totiž padne možnost, kterou cítíte jako správnou, můžete si všimnout úlevy a radosti, jimiž vám tělo dá najevo „svůj názor“. A totéž platí i opačně; když mince rozhodne pro druhou cestu, nebudete se cítit příliš dobře. Takovým tělesným reakcím, nezkresleným racionalizací a dalšími obrannými technikami mysli, se obvykle vyplatí naslouchat, je proto užitečné s nimi pracovat.
Tuto techniku můžete vyzkoušet i víckrát na jeden problém, abyste se tak sami na sebe „kalibrovali“, tedy sbírali data, jež vám tělo dokáže dát. Je to všechno o otevřenosti vůči sobě samým a ochotě všímat si informací, které v sobě máme. Nebojte se toho a sledujte tělesné reakce, jež jsme tak trochu odvykli brát v potaz. Možná budete překvapeni, kolik odpovědí na palčivé životní otázky v sobě vlastně máte.
Text: MS