Jak snadno poznáte lháře? Nová metoda je úspěšná na 80 procent
Odhalit lháře není podle vědců tak složité, jak si často myslíme. Stačí se soustředit na jeden podstatný detail a všechno ostatní pustit z hlavy.
Nemusíte být zrovna policista nebo vyšetřovatel, abyste ocenili schopnost rozeznat, jestli vám náhodou někdo nelže a jestli se z něj náhodou nestává příslovečný Baron Prášil. Každý z nás si určitě vypěstoval určitou citlivost na některé signály, kterými může být nervozita, těkání pohledem, dotýkání se konkrétní části těla a mnoho dalších, podle vědců z University of Amsterdam ale stačí sledovat jednu jedinou a poměrně dobře identifikovatelnou věc, abyste byli při rozeznání lži úspěšní až z 80 procent. Tou věcí je množství detailů, které vám „zkoušený“ člověk předkládá.
K tématu: Kdo umí nejlépe lhát? Samozřejmě psychopati
Klíčem je verbální zastínění
Strategie se nazývá „verbal overshadowing“, česky verbální zastínění, a spočívá v tom, že má podezřelý člověk nejdřív popsat událost, která se stala, a poté odpovídat na doplňující dotazy. Za tímto účelem proběhla série experimentů, v nichž se účastníci snažili přesvědčit „zkoušející“, že lžou nebo naopak mluví pravdu, a to podle anonymního zadání. Výsledky ukázaly, že účastníci, kteří lžou, mají tendenci mluvit o obecných a abstraktních detailech, zatímco ti, kteří mluví pravdu, popisují více konkrétních a podrobných informací.
Tento rozdíl v popisu události byl pozorován a v experimentech správně odhalován až se zmíněnou 80procentní úspěšností. Pokud by se vše prokázalo na velkém vzorku, případně při dlouhodobém využívání této strategie v praxi, mohla by to být obrovská změna pro policii, soudy i další orgány, které se zabývají odhalováním lží a posuzováním výpovědí svědků.
Je však nutné poznamenat, že tato strategie není zcela spolehlivá a může být ovlivněna různými faktory, jako je například nervozita a stres. Dá se také předpokládat, že si pachatelé mohou dát na strategii pozor, a pak by opět musely ke slovu přistoupit jiné signály, ať už ty okem rozpoznatelné, nebo ty, které pečlivě sleduje polygraf, tedy zařízení populárně označované jako detektor lži.
Zdroj: Science Alert