Kolik atomových bomb mají Američané v Evropě a kde se nacházejí? Nabízíme kompletní přehled
Spojené státy skladují v Evropě a Turecku desítky atomových bomb. Na cíl je mají v případě nutnosti shodit stíhačky hostitelských zemí.
Součástí jaderného potenciálu Severoatlantické aliance v Evropě je přibližně 100 taktických jaderných pum, které Spojené státy skladují na základnách svých evropských partnerů. Najdeme je v Belgii (základna Kleine-Brogel, 12 bomb), Německu (Büchel asi 60 kilometrů jižně od Kolína nad Rýnem, 20 bomb), Itálii (základny Aviano a Ghedi Torre, dohromady 50 bomb) a Nizozemsku (Volkel, 22 bomb).
Přečtěte si také: 6 případů, kdy Američané ztratili jadernou zbraň: U některých se ví, kde jsou pohřbené
Z geopolitického hlediska sem patří ještě Turecko, které na základně Incirlik poblíž hranic se Sýrií opatruje 50 amerických atomových bomb. V evropském prostoru NATO se tak nachází 150-180 taktických jaderných zbraní USA.
Taktická bomba B61
Ve všech případech jde o typ B61, který má několik variant. Puma se vyrábí od roku 1963 a vzhledem připomíná raketu dlouhou 3,58 metru. Postrádá ale motor a na cíl se shazuje z letadel, jež v případě potřeby dodá „hostitelská“ země. Na rozdíl od náletů na Hirošimu a Nagasaki by nešlo o bombardéry, ale o moderní stíhačky nebo víceúčelové letouny, jako jsou F-35A, F-18 Super Hornet nebo Eurofighter Typhoon.
Bomby na základnách nejsou aktivní a už vůbec ne připevněné k letadlům – k jejich uskladnění slouží zabezpečená podzemní skladiště typu WS3 (Weapons Storage and Security System). Kódy sloužící k odjištění bomb si ponechávají Američané.
Velkou výhodou bomb B-61 je možnost nastavit jejich ničivou sílu v rozsahu 0,4 – 170 kilotun TNT, což z nich v případě horní hranice dělá zbraň strategického významu. Pro srovnání atomová bomba shozená na Hirošimu měla sílu odpovídající přibližně 15 kt TNT, v případě Nagasaki to bylo 21 kt.
Bomby už mají za sebou několik modernizací, z nichž vzešly verze B61-3 a B61-4, ale také třeba „trhač bunkrů“ B61-11 vážící 540 kg. Ten ale v Evropě umístěn není. Modernizace na verzi B-61-12 začala v roce 2020 a potrvá do roku 2026. Cílem je zlepšit přesnost dopadu a prodloužit životnost těchto atomových bomb o dalších 20 let. V případě B61-12 bude maximální ničivá síla 50 kt. V květnu 2025 pak USA představily prototyp zcela nové bomby s označením B61-13.
Kolik jaderných zbraní je v bojové pohotovosti?
Nejvíc jaderných zbraní – odhadem 7300 – měly USA v Evropě v roce 1971. Od té doby jejich počet klesal, až se zastavil na aktuálním čísle. Další dvě evropské jaderné mocnosti Velká Británie a Francie mají 225, resp. 290 jaderných hlavic. Úplně jinou kategorii ale představuje Rusko, které disponuje 4300 jadernými zbraněmi. Ne všechny jsou ale umístěné v Evropě a odborníci také pochybují, zda jsou kompletně provozuschopné.
Mohlo by vás také zajímat: EXKLUZIVNĚ muž, který přežil atomovou bombu v Nagasaki: Myslel jsem, že na mě spadlo slunce
Federace amerických vědců (FAS) uvádí, že z celosvětově odhadovaných 12 331 jaderných hlavic jich je 9604 umístěno ve vojenských skladech a určeno k použití v raketách, letadlech, na lodích a v ponorkách. Zbylé hlavice byly vyřazeny, zůstávají ale netknuté a čekají na likvidaci. Přibližně 2100 amerických, ruských, britských a francouzských hlavic se nachází v bojové pohotovosti a mohou být v krátkém čase odpáleny.
Zdroj: Council on Foreign Relations, Center for Arms Control and Non-Proliferation, Federation of American Scientists, U.S. Department of Energy
Video, které jste mohli minout: Atomový výbuch pocítili až na Havaji. Podívejte se na ničivou sílu šokové vlny