Jak často máme mít sex, abychom byli spokojeni?
Jak dlouho se dá vydržet bez sexu? Určitě dlouho, ovšem alespoň určitá frekvence sexuálních hrátek je více než žádoucí. Zámořské výzkumy navíc jasně ukazují, kolik sexu potřebujeme ke štěstí.
Tyto otázky občas trápí většinu z nás. Obzvlášť v současné společnosti, v níž je míra sexuální úspěšnosti zásadnějším měřítkem než cokoli jiného. Kdo se nemůže pochlubit aktivním sexuálním životem, bývá v kolektivu shazován a následná frustrace ničemu rozhodně nepomůže. Ovšem jakkoli se na nás odevšad řítí tlaky hovořící o ideálu sexuálních mašin, realita je nakonec o poznání jiná.
Dosažitelná norma v sexu?
Na vzorku více než 26 tisíc Američanů probíhal dlouhodobý výzkum, který ukázal velmi zajímavý trend. Jednak se podařilo definovat průměrný počet sexuální styků, který účastník tohoto průzkumu měl - 54 za rok. To znamená o malinko více než jednou týdně. Ve vzorku byli jak lidé v dlouhodobých svazcích, tak i “single”, prostě všechny vztahové úrovně byly zachyceny. Už z tohoto je tedy patrné, že se nejedná o nijak ďábelskou frekvenci, kterou nás leckdy masírují zprávy z médií.
Zároveň se ukázalo, že počátkem 90. let byla tato čísla o poznání vyšší - konkrétně o devět styků za rok. V souladu s tím se i ukázalo, že generace dnešních mladých (tedy narozených v 90. letech) souloží o poznání méně nežli jejich generační předchůdci; jako překvapivá se v tomto kontextu může zdát aktivita takzvané Tiché generace, tedy lidí narozených v západním světě kolem 30. let. Právě tato, na práci zaměřená a bez větších společenských ambicí fungující generace, totiž byla v době svého mládí tou sexuálně nejaktivnější a současní mladí se s ní vůbec nemohou rovnat.
Více sexu nepřináší více štěstí
Jiný, tři roky starý výzkum však zjistil zásadní věc. Na rozsáhlém vzorku 30 tisíc Američanů se ukázalo, že lidé, kteří mají sex alespoň jednou týdně, jsou s touto frekvencí spokojení. Příjemný úkaz, když se většina spokojí s průměrem! Ale vypadá to tak. Ještě zajímavěji pak působí, že vyšší frekvence (tedy sexuální styk dvakrát či vícekrát týdně) už k vyšší míře spokojenosti nevedl. Naopak lidé, kteří si neužili ani jednou týdně, vykazovali o poznání menší spokojenost. Zdá se, že na této hodnotě se to tedy láme.
Dva faktory ovšem tato jednoduchá čísla nepostihnou, a přitom se do značné míry jedná o jádro problému. Jednak totiž záleží i na kvalitě sexu a důvodech, pokud ho máte málo. Jednak tedy kvalita - ta je podstatnější než kvantita, jelikož jeden povedený sex měsíčně je pro mnoho lidí uspokojivější než si za stejnou dobu třikrát několik minut protrpět.
A pokud s frekvencí není člověk spokojen, je podstatné řešit i důvody. V případě čerstvého rodičovství či zahlceností prací a jinými povinnosti, je úbytek četnosti sexuálních hrátek nasnadě, avšak pokud se takto zřejmá vysvětlení nenabízejí, mohou se v pozadí skrývat temnější důvody. Takové, které svědčí o vztahových problémech či nedostatku intimity. A ty je třeba řešit. Takže, neupínejme se pouze na čísla (sic!) a obraťme pozornost i ke kvalitě.
Text: MS