10 zajímavostí, které stojí za to vědět o psech
Pes je podle mnohých nejlepším přítelem člověka. Co o něm (možná) nevíte?
1. Soužití člověka a psa
Psovité šelmy se podle některých teorií sblížily s člověkem před 15 000 lety, přičemž cílená šlechtitelská práce začala až mnohem později.
2. Psi a rakovina
Zhruba 6 milionům psů je každoročně diagnostikován některý z typů rakovinného bujení. Přestože psí a lidské typy rakovin jsou často odlišné, některá onemocnění máme společná. Nejčastější je to mastocytom (nádor ze žírných buněk obvykle se vyskytující v kůži a v trávicí soustavě), rakovina lymfatických žláz, kostí a melanom v ústní dutině.
3. Pes jako metoda včasného varování
Psi umějí rozeznat mnohé nemoci u lidí. Výcvikem lze dosáhnout stavu, kdy při epileptickém či diabetickém záchvatu dokážou zapnout záchranný systém, který k postiženému přivolá pomoc. Existují náznaky, že dovedou poznat epileptický záchvat dříve, než vůbec nastane.
Slepecký pes Zdroj: istock.com
4. Psí inteligence
Každý chovatel psů je přesvědčený o vysoké psí inteligenci, nicméně psychologové ji přirovnávají ke dvouletému dítěti. Psi dokážou porozumět až dvěma stovkám slov, přičemž mezi jednotlivými plemeny jsou poměrně velké rozdíly. Podle vědců vypadá první desítka nejinteligentnějších psů následovně: border kolie, pudl, německý ovčák, zlatý retrívr, dobrman, šeltie, labradorský retrívr, papillon, rotvajler, australský honácký pes.
5. Psi jsou závistiví
Psi vědí, že když správně splní úkol, měli by být pochváleni, odměněni a polaskáni. Pokud se jim toho nedostane, cítí se nedocenění. Verze žárlivosti psů ale není tak sofistikovaná jako u lidí. Psům je nejspíše jedno, jestli ostatní psi dostali klobásu, když oni dostali jen chléb, a stejně tak, jestli jiný pes dostal jídlo za nic, zatímco oni dělali triky.
6. Kolik je v Česku psů
V České republice je oficiálně registrováno přes 2 200 000 psů, počet potulných psů je neznámý. V praxi to znamená, že zhruba každý pátý obyvatel ČR má nějakého psa, což se občas dost negativně projevuje na množství výkalů v ulicích. Ostatně pokud chcete mít své psy pod dozorem, pořiďte si "šmírovací" aplikaci.
7. Pomocníci slepců
Slepečtí psi patří mezi neocenitelné pomocníky nejen při běžných činnostech slepců, ale dokonce i při extrémních sportovních výkonech. První slepec, který zvládl projít Apalačskou stezku jen s pomocí svého německého ovčáka, se jmenoval Bill Irwin. Apalačská stezka je dlouhá 2 100 mil a rozhodně se nejedná o procházku růžovým sadem.
Norský lundehund Zdroj: istock.com
8. Pocení psů
Obvykle se říká, že se psi nepotí a platí to o celém povrchu jeho těla. Jediné místo, kde se nacházejí psí potní žlázy, jsou místa mezi polštářky jejich tlapek. Někteří kynologové tvrdí, že psům se potí i čumák, čímž se zvlhčuje a pes pak lépe vnímá vůně.
9. Psí kamikaze
Psi se používali v mnoha válkách. Během druhé světové byli v Sovětském svazu cvičení psi na to, aby s minou připevněnou na zádech zneškodňovali nepřátelské tanky.
10. Kolik má pes prstů?
Když se kohokoli zeptáte na počet prstů u psů, nejčastější odpověď bude pět. Jen majitelé plemena norský lundehund řeknou, že šest. Toto plemeno má skutečně šest prstů.
Bonus na závěr – On a Ona
A jedna perlička na závěr. Americký prezident Lyndon B. Johnson vlastnil dva bígly s poněkud originálními jmény. Jmenovali se On a Ona.