Futuristická síla bude pomáhat, chránit a udávat…
Čína navyšuje policejní stavy. Ulice hlídají roboti-udavači.
Dohlížet na silniční dopravu v nejlidnatější zemi světa není snadný úkol. Pro zlepšení situace povolala Čínská lidová republika do svých ulic roboty. První neživý tým dopravních policistů již začal hlídkovat na severu země ve městě Chan-tan v provincii Che-pej.
Tři druhy hlídek
Pro lepší autenticitu byli robotičtí pomocníci vybaveni žlutou uniformou a bílou čepicí. Dopravní policie nasadila do ulic hned tři druhy robotických policistů. Každý z robotů je ovládán umělou inteligencí, tudíž zvládne spoustu rozličných úkolů. První skupina robotů je schopna identifikovat řidiče a fotografovat hříšníky, kteří porušují předepsaná pravidla. Policisté z druhé skupiny zase působí na vybraných stanicích, kde občanům poskytují poradenství a případně je navedou ke správné přepážce. Zároveň automaticky hlásí zjištěná bezpečnostní rizika na centrálu. Do poslední třetí třídy patří robotické hlídky udržující pořádek na místě dopravní nehody nebo incidentu. Pokud by situaci přestaly zvládat, mohou být ovládány na dálku lidskými operátory.
Identifikují a lustrují
Hlídkující robotické stráže jsou vybaveny automatickou navigací a speciálními senzory, které jim umožňují autonomní pohyb ve všech směrech (jako člověk). Ke své práci využívají kamery, s nimiž jsou schopny identifikovat registrační značky vozidel a pořizovat jejich fotografie. Umělá inteligence si zároveň poradí s rozpoznáváním obličejů, lustrací osob a řidičských průkazů. Hlavní činnost zahrnuje také dohled nad správným parkováním. Úředníci mají v plánu provozovat dopravní robotické patroly bez přestávky 24 hodin denně, čímž by místním donucovacím orgánům výrazně ulehčili. Do arzenálu čínských policejních složek před časem také přibyly speciální brýle. Pokročilá technologie pracuje s předinstalovanou databází, s jejíž pomocí dokážou uniformovaní policisté identifikovat podezřelé za pouhou desetinu sekundy.
Číňané pod drobnohledem
Chantanští robotičtí policisté jsou výsledkem iniciativy vedené čínskou ústřední vládou. Futurističtí pomocníci staví na souladu umělé inteligence (AI), cloud computingu, laserové navigace a tzv. Big data (enormní objem dat). Obří databáze je podporována národním monitorovacím systémem, který bude zahrnovat 200 milionů (!) pouličních kamer ovládaných umělou inteligencí. Hlavním cílem monitorovacího sytému je identifikace kteréhokoli z téměř 1,4 miliardy čínských občanů do tří sekund. Kamery jsou například schopny ztotožnit chodce, kteří přechází komunikaci na červenou. Díky databázi by pak mohl být v budoucnu každý hříšník automaticky ztotožněn a obeslán pokutou.
Čína ovšem instalovala kamery nejen na komunikacích a strategických místech, ale také na stadiony nebo do některých škol. Studenti jsou kupříkladu monitorováni na jedné ze středních škol v provincii Če-ťiang, kde bedlivé kamery neúnavně dokumentují jejich chování a pozornost. Učitel pak technologii rozpoznávání obličejů používá ke kontrole identifikačních karet (ID). Čínská lidová republika patří mezi hlavní růstové trhy s umělou inteligencí a robotikou. Jen v roce 2017 bylo v zemi prodáno přibližně 141 tisíc průmyslových robotů, což je více než 58% nárůst.
Text: Petr Smejkal