Fantazie: vědci objevili novou velkou kočkovitou šelmu!
Občas si myslíme, že už o naší planetě víme úplně všechno. Jak velký je to omyl, vás přesvědčí následující článek.
Brazilští biologové tento týden oznámili existenci nové kočkovité šelmy, která vypadá podobně jako tygr. Jen je výrazně menší…
Vědci se přitom na tuto šelmu dívali už řadu let. Jen netušili, že to, co vypadá jako jeden druh zvířete, jsou vlastně druhy dva. Zvláštní? Na první pohled ano, ale při podrobnějším vhledu už ne.
Ocelota stromového zná věda už dlouho. Tato krásná, až půlmetrová šelma se vyskytuje v tropických deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky. Je to noční tvor, který loví drobné obratlovce, především hlodavce a ptáky. Když teď brazilští biologové podrobně zkoumali jeho DNA, ukázalo, se, že existují dva druhy této šelmičky – nestýkají se, nerozmnožují se navzájem a jsou od sebe natolik izolované, že se dají označit za dva odlišné živočišné druhy. Nový druh dostal latinské jméno Leopardus guttulus. České jméno zatím nemá, ale latinský název znamená ocelot kapičkovaný.
Podle podrobných výzkumů se oba druhy od sebe oddělily přibližně před 100 000 roky. Ocelot stromový dnes obývá severovýchodní Brazílii, zatímco jeho kapičkovaný bratranec žije na jihu brazilských pralesů. Zajímavý objev je dílem biologů z Pontifícia Universidade Católica do Rio Grande do Sul, kteří ho publikovali v odborném časopise Current Biology.
Podle dr. Eizirika, který výzkum vedl, je dokonce možné, že i další známé poddruhy ocelotů by mohly být v budoucnosti označené za samostatné druhy. „Zatím nám chybí dostatek informací o ocelotech ze Střední a Jižní Ameriky, takže není jasné, zda nepředstavují jiné druhy. Ale možné to je,“ prozradil vědec.
Nový ocelot se tak stane 41. druhem kočkovité šelmy…