Smrtící past na leopardy: šelmy zabíjeli už naši prapředkové
Archeologové objevili pravěkou past na leopardy. Je stará víc než 5000 let.
Jde o jeden z nejstarších objevů pastí, jaké kdy byly nalezeny. Přestože je stará přes 5000 let, v podstatě se tato past vůbec neliší od těch, které ještě v tomto století používali beduíni.
Archeologové objevili zajímavý nález v izraelské poušti Negev. Je to podle nich důkaz, že první pasti byly dílem pastevců z této oblasti. Zajímavé je především to, že pasti musely vzniknout prakticky okamžitě potom, co se v Negevu vůbec začal chovat dobytek. To se stalo před 6000 lety, pasti proti predátorům přišly hned potom.
Pomáhaly pastýřům chránit kozy a ovce především před levharty, kteří zde byli nejčastějším a současně nejsilnějším predátorem. Ale zřejmě stáda bránily také před vlky, liškami a dalšími dravci. Jak vlastně takové pasti vypadaly?
Měly velice jednoduchou konstrukci: šlo vlastně jen o smyčku, uprostřed níž byl nastražený kus syrového masa. Šelma se do ní zachytila a pokud si neuhryzala nohu, nemohla se z ní dostat. Poušť může být těchto pastí (pochopitelně již nefunkčních) dodnes plná. „Pokud nevíte, kde je hledat, tak je nenajdete,“ řekla Naomi Poratová, jedna z archeoložek, které se na objevu podílely.
Jak se zdá, byli první pastevci ve své snaze ochránit stáda úspěšní: podařilo se jim přežít, zato leopardi z pouště Negev už skoro vymizeli. Přesto dodnes představují pro místní nezanedbatelné nebezpečí. Přesvědčil se o tom roku 2007 nejmenovaný Izraelec, kterému uprostřed noci skočil leopard rovnou do postele. Muž ale zareagoval značně pohotově – přestože byl jen ve spodním prádle, podařilo se mu šelmu sevřít do zápasnického chvatu a zadržet ji tak na 20 minut, než na místo dorazili policisté. Celý příběh najdete TADY.