Energie z vody? Konečně!! A Češi budou u toho
Vodíku je plná voda. Toto klišé může znamenat energetickou revoluci. Jen zvládnout snadnější způsob rozkladu vody.
Snadnější získání vodíku jakožto vydatného energetického zdroje má umožnit nová technologie rozkladu vody, na jejímž vývoji budou následujících sedm let pracovat vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci. Dotace více než 130 milionů korun z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání umožní propojit vědce z několika zemí a pořídit v tuzemsku ojedinělé přístrojové vybavení, sdělila dnes ČTK mluvčí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Martina Šaradínová.
Bude slunce rozkládat vodu?
Vědci připravují takzvané hybridní nanomateriály na bázi oxidů kovů, které jsou schopny rozkládat vodu na kyslík a vodík za pomoci slunečního záření. Zkoumané hybridní struktury mají zvýšit účinnost fotokatalytického děje, a tedy i objem vyráběného vodíku, který je považován za energetický zdroj budoucnosti. Nové technologie by se pak díky tomu mohlo podařit snadněji zavést do praxe.
"Přes mnoho výhod, jako jsou především nízká cena, netoxicita, dostupnost ve velkém měřítku nebo chemická stabilita, vykazují tyto materiály některé nedostatky, které prozatím znemožňují jejich velkokapacitní uplatnění při produkci zelené a levné energie," upozornil ředitel RCPTM Radek Zbořil. Vědci se proto budou snažit tyto nedostatky odstranit pomocí kombinací oxidů kovů s nanokrystalickými materiály, které jsou v RCPTM už delší dobu studovány.
Elitní Češi
Zhruba patnáctičlenný tým RCPTM se stane součástí mezinárodní výzkumné sítě, která propojí elitní skupiny nanomateriálového výzkumu z celého světa. Na řešení projektu budou spolupracovat například výzkumníci z USA, Dánska, Švýcarska, Francie nebo Jižní Koreje. V Olomouci se bude část vědců věnovat materiálovému výzkumu a část se jich zaměří na aplikace ve fotoelektrochemii a obnovitelných zdrojích energie.
Tým vede světově respektovaný vědec v oblasti materiálové chemie, fotoelektrochemie a obnovitelné energie Patrik Schmuki. "Věřím, že nově vzniklá laboratoř se špičkovými pracovníky a prvotřídním vybavením povede k zintenzivnění výzkumu v této velmi důležité oblasti. Produkce vodíku z obnovitelných zdrojů, jako jsou slunce a voda, představuje vzhledem k neustálému nárůstu světové populace a její závislosti na fosilních palivech nejen vědeckou, ale celospolečenskou výzvu," podotkl Schmuki.
Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů na Přírodovědecké fakultě olomoucké univerzity, které je vybaveno špičkovým elektronovým mikroskopem za 55 milionů korun, bylo v Olomouci vybudováno díky půlmiliardové dotaci z evropských fondů. Působí v něm zhruba stovka vědců z několika zemí.
ČTK