Děsivý zvuk, který uslyšíte před smrtí: Pro přítomné je horší než pro umírajícího
Kdo tento chrapot, typický příznak blížící se smrti, v životě jednou slyšel, poznal by jej kdekoli. Děsivý, nepříjemný a traumatizující je ale podle odborníků pouze pro příbuzné umírajících…
Když člověk umírá, dějí se v jeho těle mnohé změny a některé věci mohou příbuzné vyloženě překvapit, pokud je prožívají poprvé. Existuje například zvláštní fenomén popsaný lékaři, kdy u umírajícího dojde k náhlému zlepšení stavu. Má třeba chuť k jídlu, čile si povídá, díky nečekanému výbuchu energie se náhle po několika týdnech sám posadí a podobně. Bohužel i takto nadějně může vypadat předzvěst toho, že smrt je už vzdálená jen několik dní či dokonce hodin.
Bez bolestí a v hlubokém bezvědomí
Jednou z nejčastějších věcí, kterou umírání ovlivňuje, je dech. Může být nepravidelný, povrchní, rychlý nebo naopak mnohem pomalejší. Umírající může chvílemi přestávat dýchat úplně. V hrdle může ovšem také vzniknout typické chrčení, chraptění anebo kloktání, které zní, jako by se umírající měl každou chvíli udusit.
Tento „smrtelný chrapot“ většinou jako by vycházel ze zadní části krku nebo přímo z hrudníku. Způsobuje ho nahromaděný hlen v dýchacích cestách a pro příbuzné může znít vyloženě děsivě, nejsme totiž zvyklí nikoho takhle slyšet dýchat. Podle lékařů je ale daleko nepříjemnější pro příbuzné, než pro samotného umírajícího.
„To, co nám takové chroptění říká, je, že je tato osoba v hlubokém bezvědomí. Je tak uvolněná, že se ani nesnaží odkašlat,“ vysvětlila v BBC odbornice na paliativní péči, doktorka Kathryn Mannixová. „Zadní část krku je jedna z nejcitlivějších částí těla, a kdyby byl člověk při vědomí, cítil by lechtání a dráždění a nemohl by si pomoci a musel by kašlat. Příbuzní se tak mohou uklidnit, když tohle vědí – vědí, že umírajícího nic nebolí.“
Lepší porozumění tomu, co se s tělem děje, podle lékařů může příbuzné uklidnit. I tak ale chápou, že jakkoli přirozenou součástí umírání tyto projevy jsou, můžou způsobit rodinám pacientů stres i trauma. Lékařský personál proto mnohdy umírajícího zkouší lépe napolohovat nebo hleny odsát, a mnozí volají i po tom, aby pokračoval výzkum léků, které by mohly tento příznak zmírnit.
Zdroj: Medical News Today, Poznat svět, Umírání.cz.
Video, které jste mohli minout: Požár v Českém Švýcarsku likvidovala i vzdušná flotila, hasiči sáhli k nezvyklému opatření.