16. ledna 2025 09:35
Adam Vala

Každá cigareta připraví muže o 17 minut života. U žen je toto číslo o dost vyšší

Ačkoliv by se mohlo zdát, že například v porovnání s koncem 20. století už není kouření cigaret tak populární, rozhodně ze společnosti nezmizelo a setrvale tak ohrožuje značné množství lidí. S přihlédnutím k tomu vznikaly nejrůznější studie o škodlivosti a patrně budou vznikat i nadále, aby například vyčíslily, o kolik minut si zkrátíte život, když vykouříte jednu cigaretu. Před více než 25 lety se tím zabývala studie zveřejněná v časopise British Medical Journal, která nakládala s údajem 11 minut života výměnou za jednu cigaretu. Nový výzkum však počet minut takřka zdvojnásobuje.

Důvod, proč se tým vědců z University College London starší studií zabýval, bylo přesvědčení, že obsahovala několik podstatných chyb. Jeden z hlavních problémů studie spočíval v použitém vzorku lidí – jednalo se výhradně o muže, přičemž odhad úmrtnosti vycházel jen z údajů britských lékařů. I to byl jeden z důvodů, proč nešlo studii aplikovat na širší veřejnost a vznikal tím prostor pro další bádání. Nová studie, kterou zveřejnil odborný časopis Addiction, proto operuje s aktuálnějšími údaji o úmrtí a hlavně přidává data o ženách ze studie Million Women Study.

Přesnější a aktuálnější výsledky

Výsledky jsou navíc ještě rozšířeny o další faktory, jako je sociální status testovaných lidí nebo jejich fyzická aktivita. Proto jsou i s vědomím škodlivosti cigaret opravdu závažné. Vědci zjistili, že muži kuřáci ztratili přibližně 10 let ze své průměrné délky života a ženy dokonce 11 let. Tím se vědci dostali k výše uvedenému údaji o 20 minut života za jednu vykouřenou cigaretu, konkrétně 17 minut u mužů a 22 minut u žen.

Čtěte také: Konec cigaret je blízko. Do roku 2050 zmizí z většiny zemí světa

Stále ale jde o čísla vycházející z průměrných hodnot o testovaných osobách a sami autoři studie jsou vůči své práci kritičtí. Navíc je nutné akceptovat skutečnost, že se někteří lidé – i přes aktivní kouření – mohou dožít vysokého věku bez ohledu na okolnosti. „Někteří kuřáci žijí dlouhý a zdravý život, zatímco jiní podléhají nemocem spojeným s kouřením už ve svých 40 letech,“ komentují autoři studie.

Snížit množství cigaret nestačí

Dalším bodem, který znesnadňuje aplikování výsledků v obecné rovině, je také použitý předpoklad o stále stejném počtu vykouřených cigaret za den po celý život. A studie rovněž poukazuje na to, že ne každá vykouřená cigareta může konkrétního člověka ovlivnit vždy identickým způsobem.

Přesto by tyto faktory neměly být brány jako zlehčování celé situace či jako bagatelizace výsledků, protože podle studie i nadále platí, že například jen snížení počtu vykouřených cigaret nestačí k dosažení maximálního přínosu pro zdraví a život člověka. „Přestat úplně kouřit v jakémkoliv věku je vždy prospěšné, ale čím dříve kuřáci vystoupí z tohoto eskalátoru smrti, tím delší a zdravější život mohou očekávat,“ uzavírají autoři studie.

Zdroj: British Medical JournalAddiction

Video, které jste mohli minout: Drsná opatření proti kouření: V Miláně si na veřejnosti nezapálíte, Británie zakáže e-cigarety

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom