Konec cigaret je blízko. Do roku 2050 zmizí z většiny zemí světa
Boj proti cigaretám ve většině světa nadále pokračuje. Za pár desítek let mají dokonce zmizet z většiny světových trhů.
Ozzy Osbourne kdysi o svých četných drogových závislostech prohlásil, že všechny už dávno překonal, jen na cigarety bude mít do konce života chuť pokaždé, když je ucítí. A mnozí odnaučení kuřáci mu jistě dají za pravdu.
Počty kuřáků klesají
Přesto počet klasických cigaretových kuřáků ve světě v posledních 20 letech klesá. Kuřáků mezi dětmi ubylo dokonce o 75 procent a poprvé v historii kouří i méně mužů. Klasické cigarety kupodivu kupuje stále méně lidí i v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu je v naší populaci celkem 24,9 % kuřáků, což je o celých 3,6 % méně než v roce 2018.
Tabákové firmy hledají alternativu
Podle zprávy, kterou nedávno zveřejnil analytik společnosti Citigroup Adam Spielman, začíná klasickým tabákovým výrobkům hrozit relativně brzký zánik v USA i v některých částech Evropy, Austrálie či Latinské Ameriky. Spielman tvrdí, že pokud by současný trend pokračoval, na cigaretu v těchto zemích nenarazíte už okolo roku 2050.
Že se pravděpodobně nemýlí, dokazuje i fakt, že tabákové společnosti čím dál častěji přicházejí s různými alternativami klasických cigaret. Společnost Phillip Morris International, která stojí například i za značkami jako Marlboro nebo Chesterfield, je zároveň jedničkou na trhu v produkci alternativních výrobků pro kuřáky postavených na bázi zahřívání tabáku. V současnosti také svádí lítý boj s konkurenty, jako je British American Tobacco, o vítězství na trhu s produkty, které už se kouřením ani nazvat nedají, protože při jejich užívání žádný kouř nevzniká. Jsou to například žvýkací nikotinové sáčky nebo e-cigarety.
Nové produkty nemusí být zdravější
Zdravotní rizika těchto „cigaret nové generace“ vědci ještě nedokázali prozkoumat dopodrobna, přesto již víme, že existují. Většina lidí však má za to, že jde o zdravější způsob užívání nikotinu než v případě klasických cigaret, o jejichž škodlivosti dnes už nikdo nepochybuje. Řada kuřáků navíc po nových výrobcích sáhne, protože na řadě míst si již klasickou cigaretu nezapálí. Například v baru, hospodě nebo v restauraci.
Spielman předpokládá, že se na tomto trendu nic nezmění ani v budoucnu. „I kdyby tyto trendy vydržely, neznamená to ale, že v roce 2050 už nebudou klasické cigarety existovat,“ uvedl ve své zprávě. I za třicet let je podle něj pravděpodobně potkáte třeba v Číně, Rusku nebo ve Francii. Jak tomu bude v České republice, je otázkou. Od roku 2017 je nicméně zakázáno kouření ve vnitřních prostorách restaurací, ubytovacích či sportovních zařízeních a také na letištích či na zastávkách veřejné dopravy. Cílem je postupně tradiční kouření eliminovat, což se při pohledu na klesající počty tuzemských kuřáků daří.
Zdroj: Bloomberg