Co všechno dal světu CERN? Víc, než tušíte!
Před 60 lety byl zřízen CERN, světu dal mimo jiné web...
Před 60 lety, 29. září 1954, vstoupila v platnost smlouva o založení Evropské organizace pro jaderný výzkum, známé pod zkratkou CERN.
Tato instituce se sídlem v Ženevě představuje špičkové vědecké pracoviště, které se zabývá výzkumem v oblasti subatomárních částic. Tím by mohla lidstvu poodhalit tajemství podstaty hmoty a složení vesmíru. CERN dal ale světu třeba i internetovou službu World Wide Web.
Nepochybně nejznámějším instrumentem, který vědci pracující v Evropské organizaci pro jaderný výzkum používají, je Velký hadronový urychlovač LHC. Díky tomuto obřímu přístroji lze simulovat podmínky panující v okamžiku těsně po zrodu vesmíru. Díky tomu se před nedávnem podařilo potvrdit existenci do té doby jen hypotetické částice, známé jako Higgsův boson.
Nebýt CERNu...
Kromě řady objevů v oblasti základního výzkumu má CERN zásluhu i na současné podobě internetu. Populární službu World Wide Web totiž na přelomu 80. a 90. let minulého století vyvinul jeden ze zaměstnanců tohoto ústavu, britský inženýr Tim Berners-Lee. CERN posléze poskytl všem zájemcům možnost využívat tuto technologii zdarma, čímž změnil tvář internetu.
Evropská organizace pro jaderný výzkum v současnosti sdružuje 21 členských zemí, mezi nimiž je od roku 1992 i Česká republika. Zhruba dvě stovky českých vědců se již několik let účastní budování, provozování a vylepšování detekční aparatury ATLAS pro experimenty na urychlovači LHC.
ČTK
Co všechno dal ještě CERN světu?