V centru galaxie není černá díra – ale možná červí díra. A to mění všechno
Čínští fyzici přišli s novou radikální teorií: věří, že centrum naší galaxie netvoří černá díra, ale červí díra. Co to znamená?
Červí díra je objekt umožněný schopností časoprostoru utvořit „zkratku“ přes prostor a čas. A právě červí díra se podle dvojice čínských fyziků z Šanghajské univerzity nachází v centru Mléčné dráhy. Pokud mají pravdu, mohlo by to ve vzdálené budoucnosti pro lidstvo znamenat něco úžasného…
Ve studii, kterou nedávno vydali, tvrdí Zilong Li a Cosimo Bambi, že nejen centrum naší galaxie, ale možná i mnoha dalších tvoří červí díry, které mohou propojovat místa v prostoru. Podle fyziků vznikly v dobách, kdy byl vesmír ještě mladý. Mohly by spojovat buď dvě místa v našem vesmíru, anebo dokonce dva různé vesmíry, pokud by se ukázalo, že je pravdivá teorie multivesmíru.
Zní to sice celé dost (vědecko)fantasticky, ale vůbec to není tak šílené. Červí díry jsou sice vysoce hypotetické objekty, ale různé fyzikální teorie pro ně mají ve vesmíru vysvětlení i místo. Poprvé s nimi přišel nikdo menší než samotný Albert Einstein.
Popsal je už roku 1935 společně s Nathanem Rosenem jako tzv. „Einstein-Rosenův most“. Název „červí díra“ se pak vysvětluje analogií k červovi, který se z jednoho bodu povrchu jablka prokousává jablkem samotným k jinému bodu na jeho povrchu, necestuje tedy (dvoudimenzionálně) po povrchu jablka, ale užívá (třídimenzionální) zkratky právě červí dírou. Jenže teorie je něco jiného než praxe: sice dokážeme předpovědět, že by mohly existovat, ale dokud nějakou nebudeme pozorovat, dá se jen spekulovat.
Čínská studie je přelomová v tom, že tvrdí, že už je vlastně nějakou dobu pozorujeme – respektive ne přímo červí díry, ale jejich projevy.
Oba astrofyzici také věří, že už brzo se jejich hypotéza potvrdí. A to v momentě, kdy bude spuštěn nový vědecký nástroj Gravity, který bude na evropské observatoři v Cerro Paranal v Chile. Ten bude schopný zaznamenat některé exotické projevy gravitace, které by se měly vyskytovat v okolí červí díry.
Co my s tím?
Samozřejmě je v této teorii spousta různých „kdyby“. Pokud by se však ukázalo, že jsou předpoklady čínských fyziků pravdivé, mohlo by to opravdu budoucím generacím (pokud do té doby lidstvo nezkolabuje) otevřít nečekané možnosti.
Cestování rychlostí větší než světlo? Bez problémů! Cestování časem? S červí dírou proveditelné! Výpravy do paralelních světů? Nikoliv nemožné!