Před 1200 roky zasáhl Zemi výbuch černé díry. Co způsobil?
Astrofyzici zjistili, že v 8. století zasáhl Zemi extrémně silný výbuch gama záření. Planetu bombardovaly částice především v letech 774-775. Tedy právě v době, kdy se toho dělo opravdu moc.
Teoretičtí fyzikové odhalili historickou explozi podle letokruhů u stromů – objevili v nich vysoké hodnoty izotopů uhlíku-14 a beryllia-10.
Je však otázkou, co tuto explozi způsobilo: supernova to být nemohla, protože o té by se zmínily historické prameny. Tak silná exploze by totiž byla vidět po celé obloze a kronikáři by ji nezapomněli zmínit. Bombardování gama paprsky by se projevilo především polární září po celém světě – kronikáři však o tom mlčí. Tak co mohlo tak obrovskou erupci způsobit?
Astrofyzici tedy spojili síly s historiky a propátrali dobové záznamy. V jedné saské kronice objevili, že roku 776 se na obloze objevil velký rudý kříž. A to by opravdu mohlo být znamení výbuchu supernovy, bohužel nesedí datum, rok 776 je příliš pozdě na to, aby mohlo jít o explozi, která změnila letokruhy roku 775.
Srážka dvou hvězd
Astrobiologové z Royal Aastronomical Society proto přišli s jiným řešením. To kombinuje poznatky o letokruzích i to, že nebyly viditelné žádné projevy na obloze. Předpokládají, že mohlo dojít ke srážce dvou černých děr, které se pak sloučily. Přitom se uvolnilo velké množství energie ve formě gama záření. Vědci už dokonce spočítali, že k této srážce muselo dojít nejméně 3000 světelných let od Země. Pokud by to bylo blíž, zabila by vlna energie všechno živé na naší planetě.
ČTĚTE: Největší černá díra je sedmnáctkrát větší než Sluneční soustava
Kdo viděl výbuch černé díry?
Záření gama je vysoce energetické elektromagnetické záření vznikající při radioaktivních a jiných jaderných a subjaderných dějích.
Takový záblesk by trval jen několik sekund, opakoval by se jen několik dní po sobě. Na obloze by si ho tedy možná nikdo nevšiml – zejména pokud by se to stalo během jasného dne. Astronomové teď mají další úkol: najít ve vzdálenosti 3000-12 000 světelných let od Země velkou černou díru (anebo neutronovou hvězdu), která není obklopená žádnými pásy prachu. A třeba také najít historické záznamy, které by potvrzovaly tuto aktivitu na obloze.
Pokud by historici pátrali v českých dějinách, asi by to neměli úplně lehké. V té době u nás neexistoval žádný pevný státní útvar, písemné zmínky o tom, co se na našem území dělo, vlastně vůbec neexistují...