Co jsou zač podivné rudé skvrny v atmosféře, které nafotila ISS?
NASA jim říká „red sprites“ neboli „rudí skřítci“ a jde o velmi podivný fenomén, který známe teprve pár let – a jen z několika doložených případů.
Před několika dny (konkrétně to bylo 20. srpna 2015) se podařilo z ISS vyfotit jeden případ rudé skvrny v bouři nad Mexikem. O pár dní později, když astronomové analyzovali další snímky z jiných fotoaparátů na ISS, se ukázalo, že nad americkým středozápadem zachytily přístroje další případ tohoto jevu! Přitom se jedná o fenomén tak výjimečný, že jeho dvojí pozorování během jediného dne lze považovat za malý astronomický zázrak…
Úplně poprvé byly rudé skvrny pozorovány teprve roku 1989 a první barevná fotka tohoto jevu pochází dokonce až z roku 1994! Od té doby jich sice již několik přibylo, ale stále se jedná jen o zřídkakdy pozorovanou záležitost.
Co to vůbec je?
První pozorování rudých skřítků vyvolala velké pozdvižení. Zejména ufologové byli nadšení – pokládali je za definitivní důkaz, že v pozemské atmosféře se děje něco podivného a že v tom mají prsty mimozemské civilizace.
Zajímavé je, že o mnoho moudřejší z rudých záblesků nebyli ani seriózní vědci. Zpočátku se domnívali, že se jedná o nějaký neznámý typ blesku. Po deseti letech pečlivého studia mají už přesnější teorii – jde o nadoblačné blesky: „Tyto nesmírně krátké jevy vznikají jako "vysokoatmosférický" protipól silného výboje mezi mrakem a zemí při bouřkách typu MCS a jsou nositelem nesmírné elektromagnetické energie. Dají se zachytit u bouří i třeba 400 km vzdálených od pozorovatele, neboť jejich základna leží okolo 50 km a vrchní patra dosahují dvojnásobné výšky nad zemí (vysoko nad vrcholem troposférické oblačnosti, tedy i bouřek).“ – jak se dozvíte na webu České astronomické společnosti.
M.j. v Česku se pozorování nadoblačných blesků věnuje sofistikovaně a soustavně Nýdecký pozorovatel Martin Popek, který je pro svá pozorování prakticky světovým unikátem, neboť počet jeho zachycených nadoblačných blesků od roku 2011 už sápe na rovnou tisícovku.