Co dělají vědci v Antarktidě? Podle inspekce extrémně pijí!
Realita se inspiruje seriálem...
Americká inspekce se zaměřila na téma, o něž se zatím nikdo moc nezajímal: jak velká je spotřeba alkoholu mezi Američany v Antarktidě? Výsledek všechny překvapil…
Inspekce sledovala tři americké polární stanice (McMurdo, Amnundesen-Scott a Palmer) od května 2014 do března 2015. Americký polárnický program i společnost Lockheed Martin, která je oficiálním kontraktorem pro Antarktidu, mají přísný zákaz konzumace alkoholu v práci. „Inspektoři však objevili velké množství lahví od alkoholu pod pracovními stoly i v ledničkách.“ A to ještě není zdaleka všechno: „Jeden z vědců na stanici si přímo v laboratoři vyráběl na vlastnoručně vyrobeném zařízení vlastní pivo…“
Mohlo by se to zdát jako prkotina, inspektoři však problém považují za závažný. „Spotřeba alkoholu v antarktickém programu může vést k nepředvídatelnému chování, které již způsobilo rvačky, nevhodné chování a také zhoršenou produktivitu…“ Inspekce současně upozornila, že na stanicích se jen výjimečně testuje, jestli nejsou zaměstnanci pod vlivem alkoholu nebo jiných podobně fungujících substancí.
Inspektoři potvrdili, že podle jejich zjištění za celou dobu byl na alkohol testován jen jediný zaměstnanec! Doporučení inspekce zní jednoznačně: výrazně zvýšit testování zaměstnanců na alkohol.
Druhá strana mince
Dá se bez alkoholu přežít v Antarktidě? Dlouhé měsíce uzavření v laboratořích, jen s omezeným kontaktem s vnějším světem a s ponorkovým syndromem – život na Antarktidě rozhodně není snadný.
Alkohol pomáhá podle řady vědeckých studií odbourávat stres, uvolňuje a také může usnadnit komunikaci jinak třeba nesmělých vědců…