Čínští vědci pěstují rýži v mořské vodě. Dobře roste a chutná
Rýže je život pro stovky milionů lidí. Až doteď bylo její pěstování ve slané vodě nemožné.
Nová odrůda rýže je vysoce odolná, úrodná a chutná. A hlavně zvýší sklizeň o téměř 20 procent. Čínští vědci se nedávno pochlubili obrovským zemědělským úspěchem. Vyvinuli kmen velmi odolné a přizpůsobivé „mořské rýže“, kterou mohou farmáři pěstovat ve slané vodě. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, tento objev možná znamená rýžovou revoluci. Nová odrůda by mohla zasytit stamiliony hladových krků.
Rýžový kmotr
Čínská státní média informovala, že revoluční odrůdu vyvinul Yuan Longping z Qingdao Saline-Alkali Tolerant Rice Research And Development Center z východního pobřeží Číny. Longping je právem považován za „kmotra rýže“, neboť v 70. letech minulého století byl jedním z prvních vědců, kteří vyvinuli hybridní odrůdy rýže. Vědci totiž vycházejí z realistické varianty, která v nadcházejících desetiletích předpovídá velký populační rozmach čínského obyvatelstva. Longpingův tým tak již dříve pomohl vytvořit několik nových odrůd rýže, které se mezi zemědělci a strávníky dočkaly obliby.
Sklizená rýže Zdroj: http://pixabay.com
Vyšší výnos a odolnost
Nové odrůdy rostou rychleji, jsou výnosnější a odolnější. O důležitosti Longpingových objevů svědčí skutečnost, že v dnešní době tvoří až 20 procent světové rýže právě druhy, které vznikly díky průkopnické práci tohoto mistra oboru. „Pokud se farmář pokusí vypěstovat některý z druhů rýže odolného proti slané vodě, pravděpodobně získá 1500 kilogramů na hektar, což není jen rentabilní, ale ani to nestojí za takové úsilí. Pokud ovšem zdvojnásobíme výnos, lidé budou mít více iniciativy k pěstování rýže,“ komentuje současnou situaci Yuan Longping.
Na snímku je sklizeň rýže půvabná, ale ve skutečnosti je to dřina Zdroj: http://pixabay.com
Dražší, ale zdravější
Odrůda nové rýže byla vyvinuta díky dlouholetému výběru rysů, křížení a genetických analýz. První úspěšné pěstování plodin v rýžových polích plných zředěné mořské vody ze Žlutého moře a vodního toku mezi pevninskou Čínou a Korejským poloostrovem proběhlo v létě roku 2016. Vývoj se povedl a v návaznosti na četné pěstitelské úspěchy je nová odrůda rýže připravena plnit talíře hladového obyvatelstva.
Distributorská společnost tvrdí, že již prodala 6 tun této odrůdy. V současné době je cena této odolné rýže velmi vysoká, neboť stojí zhruba osmkrát více než standardní druhy. Snížení ceny se nicméně brzy očekává. Nová rýže má také jednu neméně významnou vlastnost – během pěstování nevyžaduje tolik pesticidů jako jiné druhy. Vyšší koncentrace slanosti totiž nebude pro patogeny a dotíravé hmyzí kolonie atraktivním místem k přežívání a dlouhodobému pobytu. Sůl totiž patří mezi dezinfekční látky, které jsou schopny snížit přenos některých onemocnění způsobených bakteriemi.
Velká úrodnost
V současné době zůstávají obrovské zemědělské plochy čínského venkova zcela prázdné. Tamní půdy a vody jsou pro pěstování rýže příliš slané a alkalické. Nyní se ale blýská na lepší „rýžové časy“ a tyto panenské půdy by mohly již brzy obtěžkat nohy spokojených zemědělců. Ačkoliv odolnější formy divoké rýže již existují (odolávají salinitě), jejich výtěžek není obvykle příliš rentabilní. Výnosnost úrody se pohybuje od zhruba 1,125 až 2,25 tuny na hektar. Nový hybridní kmen však může produkovat mezi 6,5 až 9,3 tunami rýže na hektar. Podle všeho se noví spotřebitelé nemusí obávat ani chuti, která je údajně výborná. Chválí ji nejen výrobci, ale i samotní spotřebitelé.
Text: Petr Smejkal