Cihly ze psích výkalů? Poněkud bizarní řešení čistoty ulic
Na Filipínách mají nápad, jak udělat ze psích výkalů něco užitečného. Má to ale jeden háček.
Psí hovínka jako spor...
"Někdo u nás na sídlišti prý rozhazuje otrávené návnady," konstatoval asi čtyřicetiletý muž v hospůdce na okraji Ústí nad Labem. "No a?" kontroval jiný a významně se podíval na botu, jako kdyby na ní měl něco nechutného, hnědého, mazlavého. Lidé mají své psí mazlíčky rádi, jedí s nimi, spí s nimi, mají pocit, že jim jejich miláčci dokonale rozumějí, a ti zodpovědnější po nich jejich "bioodpad" uklízejí. Podle toho, jak riskantní je občas zkrátit si cestu na sídlišti přes trávník, je jasné, že zodpovědní zdaleka nejsou všichni a psí exkrementy, které denně přibydou na českých chodnících se počítají na tuny. Psa má podle průzkumů provedeného v loňském roce 40 % domácností. Jen v Praze jich bylo loni registrováno 81 440. V ČR tak žije nejvíce (registrovaných) psů v přepočtu na počet obyvatel v celé EU.
Ale vždyť je tak roztomilý. Tedy pokud nešlápnete do jeho výměšku. Zdroj: pixabay.com
... nebo jako biocihly?
Skupina středoškolských studentů na Filipínách přišla s nápadem, jak ze psích exkrementů vyrobit cihly. Cílem projektu je zbavit města znečištěných chodníků a případně také snížit výdaje na stavební materiál, napsala agentura Reuters.
Studenti z okrsku Payatas severozápadně od metropole Manily smíchali na vzduchu usušené psí výkaly s cementovým práškem v poměru jedna ku jedné. Vzniklou hmotu vytvarovali do malých kvádrů, jež nazývají "biocihlami".
"Naše ulice by to skutečně mohlo vyčistit," tvrdí jeden z učitelů, který na práci studentů dohlížel. Vyjádřil rovněž naději, že by se nápadu mohla chopit místní vláda nebo soukromé společnosti, jež by pomohly proces výroby vylepšit.
Studenti jsou toho názoru, že jejich cihly jsou ideální na dláždění chodníků či zhotovení menších staveb, například zídek. Materiál lehce páchne, což však podle školáků časem zmizí. Jde o další možný způsob, jak využít odpad, který by jinak musela zpracovat sama příroda. A ta ho na rozdíl od lidí nepovažuje za nechutný.
Text: TP/ČTK