CIA stvořila kybernetickou kočku. Jako superšpiona
Operace trvala déle než hodinu. Špičkový chirurg během ní přeměnil obyčejnou domácí kočku na elitního špiona. A to vše pro CIA…
Kočka dostala několik elektronických implantátů: do ucha jí voperovali mikrofon a do temena lebky zase malý rádiový vysílač. Mezi dlouhé huňaté chlupy na temeni jí chirurgové vpravili nenápadnou anténu. Tato supertajná akce z roku 1960 se jmenovala operace Acoustic Kitty.
Měla za úkol přeměnit kočičku na chodící odposlouchávací zařízení. Podle autorů tohoto plánu se kočka měla dostat ke kancelářím důležitých osob a odtamtud přenášet, co se tam děje. Proč to nevyšlo? Samozřejmě kvůli tomu, jakou povahu kočky mají… I když do kočky vědci nacpali sebelepší zařízení, stále zůstala kočkou – a to znamená, že si dělala, co chtěla.
Kočičího superšpiona zajímalo mnohem víc než bezpečnost Spojených států opalování na sluníčku, lovení myší a ignorování lidských příkazů. Během prvního „polního testu“ se CIA pokusila vyslat kočku do parku, aby tam odposlechla diskuzi dvou mužů sedících na lavičce. Skončilo to však drahým průšvihem: kočka odběhla na silnici, kde ji přejel taxík…
Špioni 21. století: realita, nebo pohádky pro dospělé?
Tím celý mnohamilionový program skončil: CIA se oficiálně shodla, že kočky jsou netrénovatelné, neposlušné a na úlohu špiona se vůbec nehodí. Stačilo se na to sice zeptat kohokoliv, kdo kdy kočku nebo kocoura choval, ale agenti to alespoň měli potvrzené vědecky…
Selhání, která posunují hranice
Přesto se tato tajná operace zapsala do dějin vědy – především tím, že šlo o vůbec první pokus vytvořit kyborga. Od té doby se podobných pokusů vyrojilo mnohem víc; kombinovat živé organismy se špičkovou technikou je prostě (nejen) pro americkou armádu neodolatelné. Například roku 2006 přišla vojenská výzkumná organizace DARPA s myšlenkou spojit hmyz s odposlouchávacími zařízeními.
V poslední době se od tohoto druhu zřejmě upouští. Proč? Ukazuje se, že vytvořit čistě robotické organismy je mnohem výhodnější. Americká armáda dnes investuje spíš do mikroskopických létajících robotků, izraelští armádní inženýři zase vytvořili robotického hada, který se může nepozorován pohybovat po bojišti a shromažďovat tam informace.
110 předpovědí budoucnosti na příštích 110 let
Přesto mají kyborgové před roboty stále ještě spoustu výhod. Příroda měla na evoluci jejich těl miliardy let, takže jsou kyborgové obratnější a rychlejší, ale především mnohem víc vydrží. Zatímco roboti potřebují doplnit zásoby energie každých pár desítek minut, živá kyberneticky vylepšená zvířata mohou fungovat celé hodiny, aniž by se vyčerpala… Bohužel za to platí svéhlavostí, náladovostí a také nespolehlivostí.