Chcete se vyhnout rakovině? Mlsejte ořechy!
Zdravý životní styl sice nezaručí, že se vám rakovina vyhne, ale přece jen může její prevenci výrazně napomoci. Nyní se ukazuje, že do optimálního jídelníčku patří i ořechy. Proč?
Vědci ze Severozápadní univerzity v americkém státě Illinois přišli minulý rok s výzkumem, jenž dal naději pacientům s jednou z nejčastějších forem rakoviny. Takzvaný kolorektální karcinom zahrnuje řadu druhů rakoviny týkající se tlustého střeva a často napadající celou oblast trávicího ústrojí až po konečník. Ročně na tuto diagnózu zemře více než 860 000 lidí (po rakovině plic se tak jedná o druhé místo) a právě Česko patří mezi země nejčastěji postižené touto nemocí. Není divu, hlavními rizikovými faktory pro vznik tohoto typu rakoviny je totiž míra zkonzumovaného červeného masa a alkoholu – čili oblasti, v nichž jako národ čisté svědomí rozhodně nemáme.
Ořechy – nečekaná spása?
Každopádně zrovna u této choroby je na první pohled patrné, jak podstatná je správná životospráva. Obezita a nevyvážené stravování s výrazným zastoupením cukru jsou logickými faktory, jež přispívají ke zvýšení šance na onemocnění. Nyní se však ukázala poměrně překvapivá a příjemná spojitost – snížit riziko mohou pomoci ořechy.
Zmíněná studie sledovala celkem 826 pacientů s rakovinou tlustého střeva v různých stadiích nemoci, kteří jsou navíc už několik let v léčbě (či ji mají úspěšně za sebou). Vědci sledovali jejich každodenní jídelníčky, aby dokázali identifikovat takové potraviny, jež se na léčbě projevují pozitivně. A jak už asi touhle dobou tušíte, jako ideální potravina se ukázaly ořechy. Pacienti, kteří si alespoň dvakrát týdně dopřáli porci ořechů (zhruba 30 gramů), měli o 42 procent vyšší šanci na úspěšnou léčbu bez následného návratu nemoci, a navíc se jejich šance na celkové přežití zvýšila o fascinujících 57 procent – to vše oproti těm, kteří si ořechy v tomto množství nedopřávali.
Mlsáním proti rakovině
Možná si říkáte, o jaké ořechy se konkrétně jedná? Zapomeňte na buráky (jež ve skutečnosti spadají mezi luštěniny), ale pozitivní vliv se ukázal u mandlí, lískových oříšků, pekanových i vlašských ořechů; čili u většiny standardně mlsaných druhů ořechů (snad jen o kešu se studie nezmiňuje). Vědci byli se svými závěry opatrní – aby také ne, vždyť těžko říct, zdali samotné ořechy dokážou udělat něco tak zásadního jako uchránit člověka před rakovinou (případně ji pomoci vyléčit). Je však jasné, že zdravý životní styl je základem prevence (nejen) kolorektálního karcinomu a ořechy do vyvážené stravy prostě patří. Takže se nebojte si je dopřát!
Text: MS