Česká schizofrenie: Věříme, že se Země tragicky oteplujeme, ale odmítáme cokoliv dělat! Proč?
Průzkum: Češi věří, že dochází ke změně klimatu, ale neřeší to.
Více než polovina Čechů věří tomu, že se globálně mění klima, a většina veřejnosti se také domnívá, že vývoj klimatu ovlivňuje člověk svou činností. Češi ale nejsou jednotní v tom, jak na klimatickou změnu reagovat. Průměrný Čech si ji spojuje s celou řadou hrozeb, ale má tendenci si myslet, že dopady ovlivní lidi na jiné části planety. Více než polovina české společnosti se také domnívá, že buď dochází nebo dojde k vymírání druhů, nárůstu povodní a vln veder či suchu.
Jeden z prvních průzkumů o vnímání změn klimatu v ČR dnes na tiskové konferenci zveřejnila katedra enviromentálních studií Masarykovy univerzity. Data od více než 2000 respondentů sociologové sbírali od konce května do konce června, někteří oslovení už také vnímali příliv uprchlíků a nedostatek pitné vody jako jeden z dopadů klimatických změn. Naopak nárůst terorismu a další s tím spojené jevy nevnímají silně.
S názorem, že dochází ke změně klimatu, souhlasilo 52 procent Čechů, naopak s ním nesouhlasilo 29 procent lidí a 19 procent neumělo na otázku odpovědět. "Ukázalo se, že Češi sice vnímají řadu hrozeb, zároveň jsou si ale relativně nejistí. Přece jen česká debata byla v minulých letech hodně složitá a Češi jsou dezorientovaní v porovnání se zahraničními výzkumy," řekl vedoucí výzkumného týmu Jan Krajhanzl.
Velká individuální akce se od většiny společnosti podle něj nemůže čekat. Podpora pro klimatickou politiku je podle průzkumu vyhýbavá a rozpolcená, ve srovnání s jinými zeměmi Češi sice sledují zahraniční trendy, ale jsou o několik let pomalejší. Více klimaskeptiků se v průzkumu vyskytlo mezi muži.
Většina Čechů si také myslí, že oni sami mohou udělat pro změnu klimatu jen velmi málo a ne přímo ve svých domácnostech. "Více než 60 procent veřejnosti se domnívá, že odpovědnost za aktivity proti změně klimatu má především průmysl, Evropská unie, mezinárodní společenství a vláda, až poté místní úřady," uvedl sociolog Tomáš Chabada.
ČTK