Globální oteplování může zničit internet, varují vědci!
Globální změny klimatu se projevují nejen na úrodě potravin, ale třeba i na tom, že budeme bez internetu…
Když roku 2005 zasáhl hurikán Katrina americké město New Orleans, vypadl v celém městě i jeho okolí internet. To stejné se opakovalo roku 2012 při hurikánu Sandy. Oba tyto příklady ukazují, jak je internet lokálně snadno zranitelný. A s tím, jak budou klimatické extrémy přibývat, bude zjevně stoupat i počet těchto extrémních internetových událostí. Některé by mohly být tak silné, že omezí fungování internetu na velkých částech webu…
Přestože se nám často zdá, že internet je ryze virtuální médium, stále k jeho fungování potřebujeme dráty, servery a další technická zařízení. Podle americké zprávy National Climate Assesment z roku 2014 by hurikánů, jako byla Katrina, mělo v následujících letech výrazně přibývat. V USA bude bouřemi a stoupajícími hladinami oceánů nejvíce zasažena oblast východního pobřeží.
Podle Jona Koomeyho ze Stanford University není infrastruktura internetu na takovou zátěž připravena – a rozhodně by se s krizemi mělo při dalším rozvoji internetu počítat.
“Velké bouřky mohou způsobit obrovské škody a stoupání hladiny oceánů je jen zhorší,“ řekl vědec. „Zvednutí hladiny o pár centimetrů, které jsme zažívali v minulých desetiletích, je něco úplně jiného, než vzestup o jeden metr – což je expertní odhad pro rok 2100…“
Pády internetu při Katrině a Sandy ukázaly, jak zranitelný je internet, ale současně i to, jak snadno se dá „opravit“. Na globální internet neměly tyto události prakticky žádný vliv. Na lokální úrovni je však vliv gigantický. Nikdy v dějinách nebylo na internetu a jeho dokonalém fungování lidstvo i jednotlivci tak závislí. Přes internetové služby a aplikace komunikujeme, nakupujeme, platíme… Pokud by pády webu trvaly byť jen dny, mohly by být ekonomické i lidské následky obrovské.
Největší problém podle analytiků představují velká datová centra, která zásobují nadnárodní služby. Klasickým případem je vlna veder na začátku tohoto roku v Austrálii. Extrémní teploty přetížily datové centrum iiNet, což způsobilo výpadek internetu v prakticky celé západní části kontinentu. Podobně významný byl výpadek datového centra Amazonu v severní Virgínii roku 2012, který vyřadil z provozu služby Netfixu, Instagramu a Pinterestu po celém světě…