Červnová vedra nejlépe přežijete se ZOOMem. Čím vás ochladíme?
Těšte se, tento týden si na vás naši dramaturgové nachystali jen ty nelepší dokumenty!
Historie, příroda, boj – to vše chcete vidět na Prima ZOOM. Ukážeme vám pěkně zblízka fascinující mravence a nádherné motýly, mocné říše a majestátní megastavby. Neuvěříte, s čím vším se dá bojovat. A pozor, aby nezaklepalo gestapo.
Premiérové tematické bloky můžete sledovat vždy v pondělí až neděli v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00.
17. 6. 19.00 – Smrtící pochoutky I (Hadi)
Představte si, že byste popíjeli hadí jed nebo spořádali smrtící rostlinu. Zní to šíleně? Ale vůbec ne! Objevte mysteriózní exotická jídla, která se každý den servírují ve všech koutech světa. Jakou vám asi předloží delikatesu a budete mít odvahu se do ní zakousnout? Tento dokumentární film vás vezme na projížďku Asií a prozradí, proč jsou někteří jedlíci více než ochotní konzumovat různé smrtící pochoutky. Podívejte se na odchyt tarantule nebo štíra i jejich následnou přípravu a hned se vám taky začnou sbíhat sliny.
17. 6. 20.00 – Starodávné megastavby II (Angkor Wat)
Podívejme se na jedny z nejvýznamnějších a nejkrásnějších staveb světa od Machu Picchu přes Petru, Alhambru, Hagiu Sofiu až po Angkor Wat. Začneme jednou z nejvýznamnějších památek lidstva. Uprostřed kambodžské úrodné nivy nechal ve dvanáctém století vybudovat ohromný chrám khmérský král Súrjavarman II. Tento uchvatitel khmérského trůnu se rozhodl vybudovat si hrobku, která mu měla zajistit přijetí mezi hinduistická božstva. Samotný chrám měl vedle této funkce také sloužit jako chrám zasvěcený bohu Višnovi. Není to však jen jeden chrám, ale desítky dalších staveb ztracených v pralese na několika kilometrech čtverečních.
17. 6. 21.00 – Mongolská říše – 1. část
Mongolská říše byla nejobávanější ve 12. a 13. století, kdy pod vládou Čingischána zažila svůj největší rozmach. Skutečně šlo o tak krutého vůdce, jak se vypráví? A jaký byl osud jeho říše, když zemřel? Dějiny této fascinující země jsou plné tajemství. Dokumentární film Mongolská říše popisuje vzestup a pád Čingischánova impéria na základě informací nalezených v mongolských i ruských archívech. Zavítejte do dechberoucí romantické krajiny Mongolska a seznamte se s Čingischánovými potomky, kteří zůstali nomády a zachovali si znalosti, dovednosti i kus své vlastní svébytnosti.
18. 6. 20.00 – Návrat tygrů
V dnešní době vedou tygři nekonečnou bitvu o vlastní přežití. Jejich krutými protivníky jsou nezodpovědní pytláci. Před pěti lety se jim „podařilo“ úplně vyhubit tygří populaci indické přírodní rezervace Sariska. Ve válce vedené s cílem zachránit tento ohrožený druh to znamenalo hlubokou ránu. Ale ochránci přírody se nevzdávají a teď dokonce vrací úder. Dokumentární film Návrat tygrů je příběhem tygřice a horkokrevného samce, kteří se během období osmnácti měsíců usadí v novém teritoriu, naučí se lovit, ale i vyhýbat stále hrozícímu nebezpečí od pytláků.
18. 6. 21.00 – Řádění paviánů
Kradou tašky, klidně si kvůli nim otevřou i auto a vůči lidem nemají vůbec žádný respekt. Paviáni z oblasti Stolové hory se stali učiněným morem. Místní obyvatelé se rozdělili na chápavé ochránce a nesmiřitelné odpůrce. Paviáni se stávají oběťmi zuřivých řidičů, nemilosrdných střelců i zákeřných travičů. Dny posledních paviánů se proto zdají být sečteny. Vědci tvrdí, že aby zvířata přežila, musí se znovu naučit brát lidi jako hrozbu. Proto vznikla zvláštní „policejní“ jednotka. Její příslušníci den po dni sledují hordy nájezdníků a snaží se je od jejich kořisti odehnat střelbou z praků, holemi i biči. Ale existuje ještě šance, že by se paviáni a lidé mohli stát smířlivými sousedy?
19. 6. 19.00 – Pohledy z kosmu III
Dalších šest dílů přináší neuvěřitelné pohledy do hlubin kosmu. Zúčastněte se odhalování řady tajemství při pohledu na nejkrásnější záběry, které se v našem vesmíru podařilo zachytit na kameru. Zavítáme na Mars či Saturn, zbavíme vás gravitace a odhalíme, jak by to vypadalo na planetě jako ve skutečném vodním světě.
19. 6. 20.00 – Gestapo (Meč se ková)
Byli Vůdcovým nejostřejším mečem, tajnou policií, jejíž jméno se stalo synonymem pro teror. Gestapo mělo za úkol chránit Říši a její vládce s neomezenou autoritou. Díky reputaci, brutalitě a efektivnosti se stalo klíčovým prvkem Hitlerova uchopení moci. Jenže jak se relativně malé organizaci podařilo získat kontrolu nejen nad Německem, ale i okupovanými územími? A jaký byl její skutečný vztah k Hitlerovi a nacistické straně? Tato třídílná dokumentární minisérie vypráví příběh gestapa. Díky detailnímu výzkumu vznikl nový a ještě mrazivější obraz jedné z nejděsivějších organizací nedávné historie. Sledujte její vznik, vzestup a nakonec i pád.
19. 6. 21.00 – Bizarní zbraně – 1. část
Dějiny jsou plné příběhů o tom, jak lidský génius vždy dokáže vymyslet lepší způsob zabití nepřítele a vítězství ve válce. Mezi slavnými a dobře známými vynálezy se ale ukrývají i poněkud bizarní, hodně neobvyklé a občas těžko uvěřitelné prototypy a pokusy. Dokument Bizarní zbraně představuje nejabsurdnější, nejsměšnější a nejradikálnější příklady válečných vychytávek a technik, jaké dějiny zaznamenaly. Objevte velké množství vražedných podivností od starověku až po současnost včetně dek pokrytých neštovicemi, hadích bomb nebo jedovatého medu. Zatímco některé se ukázaly jako neefektivní, jiné si vyžádaly životy.
20. 6. 20.00 – Tajný svět měkkýšů
Měkkýše charakterizuje absence kostry a absolutní nezájem. Představujeme si je jako ochablé, sliznaté a takřka nehybné tvory. Jenže ve skutečnosti si měkkýši pouze drží karty blízko u těla. Prostředí, pohyb, potrava, rozmnožování... to všechno se u nich děje za hranicemi našich nejdivočejších představ. Překvapují tím, jaké používají barvy nebo že na sebe berou různé tvary – od tradičních až po nejexcentričtější. Protože jejich svět opravdu nemá obdoby, zaslouží si od nás šanci zapůsobit na druhý dojem.
21. 6. 19.00 – Římské impérium: Zeď proti barbarům
Před dvěma tisíci lety pokrývaly téměř celou Evropu silně opevněné hranice. Dobře vyzbrojené válečné lodě uzavíraly ústí řek Dunaj a Rýn. Dřevěné palisády, hliněné valy, vyhloubené příkopy a čtyřmetrové zdi střežené pevnostmi běžely napříč celou Germánii a oddělovaly Římskou říši od divokých barbarských nájezdníků. Opevnění se táhlo od severní Británie až k Černému moři. Čeho se obávali mocní Římané?
21. 6. 21.00 – Tajemství přírody (Z housenky motýlem)
Seriál nabízí mnohá tajemství přírody. Dnešní díl popisuje cestu od housenky přes kuklu až po dospělého jedince motýla. Housenka sní 86 000x víc, než sama váží. Ovšem také čelí parazitům, ptákům a jiným nebezpečím. Proti tomu se brání různými způsoby – zbarvením, maskováním, jedem, ostny. Dospělého motýla lze přirovnat k topmodelce, která myslí jen na sex. U motýlů v namlouvacím rituálu hraje důležitou roli nejen barva, ale i vůně. U samečků rozhoduje o úspěšnosti páření také velikost území, které mu náleží. Velké území znamená hodně samiček. Jeden druh babočky klade vajíčka na pavučinu. Pavouk v nich pak nevidí kořist a ostatní predátoři se bojí napadení pavoukem. Housenky motýlů z rodu modráskovitých mají zase symbiózu s mravenci. Ty housenku chrání, mravenec za to dostává cukrovou tekutinu ze žláz housenky. Jiný modrásek má naopak masožravé housenky, které se živí výhradně mravenci. Další housenka vypadá např. jako výkal, některé jiné vyplazují rudě zbarvený jazyk, další pak páchnou. Když už se ale z kukly vylíhne motýl, je to nádherná a fascinující záležitost. Křídla si nikdy neodpočinou, jazyk je jakési brčko na sání nektaru, roztoči využívají motýly k přepravě. Svět motýlů je skutečně fascinující.
22. 6. 20.00 – Šifra mistra dinosaura
Vychutnejte si fascinující dokumentární film o životě před mnoha lety. 240 milionů let staré stopy nabízejí nový nečekaný pohled do života dinosaurů v období dlouho před tím, co vědci původně považovali za éru obřích ještěrů. Je možné díky několika stopám rekonstruovat celý dávný svět? Paleontolog Cajus Diedrich dokazuje, že ano. Bez povšimnutí zbytku světa se mu podařilo najít několik metrů dlouhou dinosauří stopu uprostřed Německa. Jde o jediný nález svého druhu na území celé Evropy. Snímek popisuje, jak se Diedrich snaží odhalit život a chování dinosaurů, kteří po sobě tento odkaz zanechali.