V Černobylu dochází k novému štěpení jaderného paliva a vědci netuší proč. Jak velké je riziko další nehody?
Hrozí v Černobylu další havárie?
Zdroj: Getty Images
Hrozí v Černobylu další havárie?
Zdroj:
Getty Images
Ani 35 let po neslavné havárii v jaderné elektrárně Černobyl nemají vědci klidné spaní. Nyní je děsí nová zjištění, že v nepřístupných místech elektrárny dochází k dalšímu štěpení jaderného paliva.
„Je to jako doutnající uhlíky v zahradním grilu,“ popsal chemik a odborník na jaderné materiály Neil Hyatt. Ukrajinští vědci se teď snaží zjistit, jestli reakce samy ustanou, nebo bude potřeba, aby zasáhli a odvrátili další jadernou katastrofu.
Až dvojnásobek neutronů za 4 roky
Senzory zachytily stoupající počet neutronů, který dokazuje probíhající štěpnou jadernou reakci hned na několika místech havarovaného bloku 4. Varovná je především aktivita v místnosti 305/2, v níž se během posledních 4 let počet neutronů dokonce zdvojnásobil. A ani renomovaní experti si nejsou jistí proč.
Podobné problémy v minulosti způsoboval déšť. Voda totiž zpomaluje neutrony, které pak daleko snáz pronikají do jádra uranu a štěpí jej. A jaderného paliva je v uzavřených prostorách elektrárny značné množství, když se při havárii v roce 1986 roztavilo a spolu s dalšími prvky slilo v radioaktivní lávu, která pronikla téměř všude. Odborníci proto museli již dříve několikrát zasáhnout.
The molten radioactive core after the Chernobyl accident, known as the "Elephant's foot." pic.twitter.com/MCF36caqP8
Očekávalo se však, že s novým krytem vybudovaným v roce 2016 tyto potíže ustanou, protože na rozdíl od původního sarkofágu nepropouští vodu. A ve většině problematických oblastí to opravdu fungovalo. V některých nepřístupných místnostech havarovaného bloku 4, mimo jiné ve zmíněném čísle 305/2, ale naopak začaly být jaderné reakce intenzivnější.
Nehodu nelze vyloučit
„Je tam skutečně mnoho neznámých,“ prohlásil Anatolij Dorošenko z Kyjevského institutu pro bezpečnostní problémy jaderných elektráren. „Nemůžeme zcela vyloučit i možnost nehody.“ Podle expertů není nutné se obávat dalšího výbuchu jako v roce 1986, stejně je ale rozumné se jakékoli havárii vyhnout. I ten nejoptimističtější scénář počítá se zamořením celého nového sarkofágu vysoce radioaktivním prachem.
Dobrou zprávou je, že počet neutronů stoupá poměrně zvolna, odborníci tak mají několik let na to, aby štěpení přišli na kloub a vymysleli, jak ho zastavit. Jisté je zatím jen to, že se lidé k problematickým místům nedostanou. Nejenže jsou zalitá betonem, úroveň radiace je zároveň smrtící. Experti tak nejspíš budou muset využít speciálního robota.
Boston Dynamics robot dog found a job in Chernobyl, it is exploring the site to find radioactivity Ieaks pic.twitter.com/hqZPt2ndp2
Na řešení v Černobylu si velmi rádi počkají i vědci pracující na zabezpečení havarované jaderné elektrárny v japonské Fukušimě, které se zřejmě podobné potíže nevyhnou. Odborníci se totiž domnívají, že stárnutí a vysychání jaderného paliva z nějakého důvodu reakce zrychluje, což neočekávali. „Data, která tuto teorii podporují, jsou rozhodně přijatelná a uvěřitelná, jen netušíme, jaký mechanismus za tím stojí,“ potvrdil Hyatt.