Explozi ruského dronu, který narazil do Černobylské elektrárny, okomentovala Dana Drábová
Hermeticky uzavřenou konstrukci nad sarkofágem překrývajícím trosky zničeného reaktoru jaderné elektrárny Černobyl zasáhl dron a schránku vážně poškodil. Incident potvrdil tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který v elektrárně kontrolované Ruskem působí.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl dron s vysoce explozivní hlavicí vyslaný z Ruska. „Jedinou zemí na světě, která útočí na taková místa, okupuje jaderné elektrárny a vede válku bez ohledu na následky, je dnešní Rusko. Představuje teroristickou hrozbu pro celý svět,“ napsal Zelenskyj a zveřejnil video z dopadu dronu:
Last night, a Russian attack drone with a high-explosive warhead struck the shelter protecting the world from radiation at the destroyed 4th power unit of the Chornobyl Nuclear Power Plant.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 14, 2025
This shelter was built by Ukraine together with other countries of Europe and the world,… pic.twitter.com/mLTGeDYgPT
Přečtěte si také: Zbytečné oběti Černobylu: Nedostatek informací zabil v elektrárně desítky lidí
Drábová situaci uklidňuje
Obavy z poškození krytu a sarkofágu jsou pochopitelné. Uvnitř se totiž kromě 16 tun uranu a plutonia a asi 30 tun vysoce kontaminovaného prachu nachází i kolem 200 tun radioaktivního koria. Jde o lávovitou směs štěpeného materiálu, regulačních tyčí, betonu a dalších látek, jež vzniká v jádře jaderného reaktoru při jeho přehřátí.
Nicméně šéfka Státní komise pro jadernou bezpečnost Dana Drábová jakoukoliv hrozbu odmítla. „Černobyl je prostě clickbait, 39 let po havárii fakt žádné riziko vážnější nehody s vlivem za hranicemi zakázané zóny nehrozí. Navíc sarkofág náraz dronu nijak významně poškodit nemůže. Takže radiační situace (nejen na Ukrajině) zůstává normální,“ komentovala událost na svém účtu na sociální síti X Drábová.
Kryt má vydržet 100 let
Černobylský sarkofág se začal budovat krátce po havárii, která 26. dubna 1986 roztavila a následně výbuchem rozmetala reaktor čtvrtého bloku jaderné elektrárny. Sarkofág z betonu a oceli překrývá zničený blok a také střechu sousedního třetího bloku, kam při výbuchu dopadly kusy radioaktivního grafitu.
V roce 2016 byl nad dosluhující sarkofág nasunut kryt ve tvaru obřího oblouku, který má trosky elektrárny chránit před vlivem počasí a také zabránit úniku kontaminovaných látek do okolí. Konstrukce z oceli a polykarbonátu je 108 metrů vysoká a váží 36 000 tun, na její výstavbě se podílelo 45 zemí včetně Česka. Kryt byl hermeticky uzavřen a zprovozněn na přelomu let 2018 a 2019, jeho životnost je propočítaná na 100 let.
Zdroj: ČTK, BBC
Video, které jste mohli minout: Černobylská zóna dodnes není bezpečná. Podívejte se na radioaktivní apokalypsu