17. října 2023 12:35

Ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta! Donutilův samopal vzor 24 z Černých baronů má kadenci podstatně jinou

Takže, soudruzi, kontrolní otázka: Jakou má takový samopal vzor 24 kadenci? Filmovou hlášku z úst Miroslava Donutila zná každý, jaká je ale správná odpověď?

Slavná scéna z filmu Černí baroni (1992) podle románu Miroslava Švandrlíka, v níž soudruh poručík Troník, zástupce velitele pro věci politické, černým baronům shromážděným v odsvěceném kostele vysvětluje takticko-technická data československého samopalu vzor 24, vešla do dějin filmových hlášek.

Čtěte také: Kulomety, pistole i tanky: Zbraně z druhé světové války, které se používají dodnes

„Kontrolní otázka. Teď by mě zajímalo, jestlipak víte, soudruzi, jakou má takovej samopal kadenci. Nevíte, co? Podívejte se, já vám to řeknu naprosto přesně, soudruzi. Takovej samopal vzor 24 má kadenci ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta! A někdy ještě mnohem rychlejší,“ zkušeně vysvětluje Troník skvěle ztvárněný Miroslavem Donutilem.

Jakou má samopal vzor 24 skutečně kadenci?

Víte ale, o jaké zbrani vlastně byla řeč a jakou má samopal vzor 24 skutečně kadenci? Pokud jde o vzor 24, oficiálně Sa 24, familiárně zvaný „pumpička“, šlo o hlavní pěchotní zbraň Československé lidové armády v letech 1948–58, kterou vyráběla Zbrojovka Strakonice. Sa 24 má zásobník na 24 nebo 40 pistolových nábojů 7,62 × 25 mm Tokarev a účinný dostřel 200 metrů (maximální 1 800).

A teď konečně k té kadenci, tedy rychlosti střelby. Samopal vzor 24 může stejně jako sovětský AK-47, který je známější pod názvem kalašnikov, vypálit 600 střel za minutu. Politruk Troník v Černých baronech by tak musel při svém názorném předvádění kadence podstatně zrychlit a kdo ví, jestli by se mu to povedlo. Dostat ze sebe „ta“ desetkrát za sekundu totiž není nic jednoduchého ani pro tak špičkového herce, jakým je Miroslav Donutil.

Odkaz na obrázkovou licenci Creative Commons.

Zdroj: VHÚ / FRANCEV, Vladimír. Československé zbraně ve světě

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom