Velká chyba po atomovém výbuchu zabíjí spoustu lidí
V dnešní době není od věci si připomenout, jaké informace dostávala generace žijící ve studené válce.
Je to velmi nepříjemné téma, které si mnozí nechtějí ani připouštět, ale faktem je, že některé země světa disponují jaderným arzenálem. O to nepříjemnější pak celá záležitost je, když jedna z nich vyprovokovala válku, která se odehrává jen několik stovek kilometrů od našich domovů. Řeč je pochopitelně o Rusku, které se navíc prostřednictvím politiků nechává až nepříjemně často slyšet, že by s nasazením jaderných zbraní v určitých chvílích neváhalo.
Bomba padá na Washington
Jak tyto informace vstřebat, ale především, jak se zachovat v případě, dojde-li k jadernému útoku, vysvětlili vědci z Biocomplexity Institute na univerzitě ve Virginii už v roce 2016 – a ve světle událostí dnešní doby není od věci si výsledky jejich studie připomenout. Ve své práci tým kolem inženýrky Nidhi Parikh popsal na základě fyzikálních a počítačových modelů, jak by vypadal útok jadernou bombou o síle 10 kT na centrum Washingtonu, a naznačil, jaké chování obyvatel by vedlo k co nejmenším ztrátám na životech.
Mohlo by vás zajímat: Největší jaderná exploze v dějinách lidstva: Podívejte se na dlouho utajené záběry
Na některé závěry byste na základě vlastního úsudku a pozorování zřejmě přišli sami. Pokud by bomba vybuchla nad zemí, samotná exploze by nebyla tak mohutná, jako kdyby došlo k výbuchu až po nárazu do země. Platí to také o míře radioaktivního spadu, která by paradoxně při výbuchu nad zemí nebyla tak velká. Epicentrum výbuchu by se však i v tomto případě za pouhou miliontinu sekundy stalo tak žhavým, že by teplotám neodolalo vůbec nic. Předměty pevného skupenství by se rázem proměnily v plyn, resp. s největší pravděpodobností v plazmu a nepřežil by nikdo a nic. Ve stejnou chvíli by se začala od místa výbuchu do všech směrů šířit rázová vlna, a poté by přišla na řadu radiace ve formě spadu.
Nebuďte zvědaví, budete brzy mrtví
Co ale dělat, když byste měli to štěstí a nenacházeli se v epicentru výbuchu ani v bezprostřední blízkosti? Práce Nidhi Parikh a jejího týmu popisuje řadu scénářů, v nichž se simuluje chování mnoha „agentů“ reprezentujících obyvatele Washingtonu. Ti mohou začít pátrat po úkrytu, narychlo se snažit oblast opustit, hledat zdravotnickou pomoc nebo jen zamrznout na místě a zůstat v šoku. Bez ohledu na to, jak by se kdo choval, by podle studie v jednu chvíli zemřelo kolem 90 tisíc lidí. Pokud by však nikdo nedělal nic a setrval na místě, počet obětí by se v prvních 48 hodinách po výbuchu mohl vyšplhat až na číslo 280 tisíc lidí.
Jenže to je naštěstí nepravděpodobné, a tak studie uvádí, že nejlepším způsobem, jak v prvních hodinách po výbuchu snížit počet obětí, je - světe div se - zůstat doma. Možná to zní zvláštně, ale právě snaha lidí zjistit, co se stalo, spolu i se zájmem poohlédnout se po nejbližších a pomoci jim, bohužel vede k dalšímu umírání. Lidé se tím vystaví radiaci, pohybují se v poničeném prostředí, kde jim rovněž hrozí značná újma a obecně dělají vše pro to, aby se zapsali na seznam zesnulých. Bohužel, člověka může z domu vyhnat jen prostý zájem získat informace, což je něco, na co by se měli lidé (ale hlavně i jednotlivé země lépe) připravovat. Jedním ze závěrů popisované studie totiž je, že by celé situaci pomohlo efektivní a hlavně rychlé obnovení komunikačních sítí, díky kterým by se lidé dostali k informacím bez rizika.
Bez ohledu na cokoliv ale platí, zůstaňte doma a přežijete. Možná.
Zdroj: National Library of Medicine, Research Gate
Video, které jste mohli minout: Putin opět hrozí světu jaderným arsenálem. Nebral bych to na lehkou váhu, varuje Just