Arnold to věděl: depresi zažene posilování!
Nejen běhání, ale i posilování by mělo patřit ke zdravému životnímu stylu. Ukazuje se totiž, že občasný silový trénink může pomoci v boji třeba s depresí! A to zdaleka není vše...
Ke zdravému životnímu stylu už jaksi neodmyslitelně patří cvičení. Běh, jízda na kole, plavání či třeba jóga, to jsou všechno aktivity, jež by v harmonogramu moderního zdravého člověka neměly chybět. Vedou totiž k hubnutí, snižování rizik kardiovaskulárních chorob a nakonec nás také do určité míry mohou dělat šťastnějšími. Jenže co takové posilování? To je podle leckoho vyhrazeno pouze svalovcům z tělocvičen a pro běžného smrtelníka nemá smysl, že? Jenže omyl! Ukazuje se, že posilování může pomoci v boji s depresí.
Posilováním k silné psychice
Spojené síly vědců ze Švédska, Irska a Spojených států provedly analýzu dat z 33 výzkumů, které zahrnovaly více než 2000 účastníků, mužů i žen, a jejich vztah mezi silovým tréninkem a depresivními symptomy. Někteří účastníci měli na začátku výzkumů problémy s depresí, jiní nikoli; na konci sledovaných studií se však depresivní symptomy vyskytovaly výrazně méně nežli u kontrolních skupin, které ve stejném období neposilovaly. A to platilo i poté, co vědci normalizovali výsledky pro věk, pohlaví či reálnou změnu v množství svalové hmoty – bez ohledu na všechny tyto faktory se posilovací cvičení prostě ukázalo jako dobrá strategie proti depresi.
Tato zjištění potvrzují závěry týchž výzkumníků z loňského roku, jež navrhovaly silové tréninky jako efektivní metodu léčby úzkostí; nyní se tedy posilování jeví i jako vhodná alternativa pro obtíže s depresí. Bohužel však zatím není jasné, proč to takto funguje. Použité studie totiž leckdy neuvádějí přesnou fyzickou zátěž, jíž byli účastníci vystaveni, takže nelze říci, zdali lze zlepšený psychický stav připsat skutečným změnám na těle, či spíše příjemnému pocitu, že člověk vykonává nějakou zdravou aktivitu.
Deprese nemá šanci
Dřívější výzkumy, které zdůrazňovaly pozitivní vliv posilování na pevnost kostí a svalů, se tak dočkaly zajímavé podpory. Přestože se třeba komik Dylan Moran před lety smál Arnoldu Schwarzeneggerovi, že se stal slavným prostřednictvím zvedáním těžkých objektů, legenda akčních filmů zřejmě věděla své – práce na naší tělesné schránce totiž zjevně vyztuží nejen zevnějšek, nýbrž i naše nitro…
Text: MS