Archeologové našli obří poklad v hodnotě stovek milionů. Ale to na něm není nejcennější...
Dělníci vykopali u Sevilly půl tuny mincí z antického Říma...
Unikátní objev učinili španělští dělníci, kteří během práce pod zemí poblíž Sevilly našli více než půl tuny vzácných antických mincí. Podle znalců byly mince vyrobeny v období římské říše koncem čtvrtého století a podobně velký nález je ve Španělsku zcela ojedinělý. Informují o tom dnes španělská média.
Podle listu El País objevili dělníci 19 amfor, které byly plné bronzových a méně četných stříbrných mincí. Každá z desítek tisíc mincí váží mezi osmi a deseti gramy, což celkem dává 600 kilogramů. Odborníci ze sevillského muzea archeologie uvedli, že byly vyraženy na konci čtvrtého století a poté uskladněny v nádobách, aby s nimi mohl nějaký římský činitel vyplácet vojáky či sloužící.
"Je to unikátní množství, které má sotva obdoby. Až do současnosti jsme z dob římského impéria ve Španělsku nic podobného neobjevili," řekla ředitelka archeologického muzea v Seville Ana Navarrová. Podle ní je neobvyklé, že byly mince uchovávány právě v malých amforách, které většinou sloužily na tekutiny či jiné poživatiny.
Španělští odborníci hodlají středeční nález dále analyzovat ve spolupráci s odborníky z Itálie a dalších evropských zemí.
Stavební práce na pozemku v obci Tomares vzdálené asi deset kilometrů od Sevilly byly ihned přerušeny a do terénu vyrazili k dalšímu průzkumu archeologové.
ČTK