26. září 2021 07:30

Angela Merkelová: Nejmocnější žena světa jela za počítačem do Prahy a obohatila němčinu. Co znamená „merklovat“?

V okamžiku, kdy se hroutila berlínská zeď, byla Angela Merkelová zrovna v sauně a nepřipadala si ani slavná, ani bůhvíjak silná. Obojí se ale mělo změnit. V roce 2020 ji časopis Forbes označil za nejmocnější ženu světa – už po desáté v řadě – a nejen mnozí Němci, ale i další Evropané si svět bez ní nedovedli představit.

Schopná kvantová chemička a dcera evangelického pastora, který ze západního Německa z přesvědčení emigroval do tehdejší NDR, zosobňuje veškerou evropskou bizarnost druhé poloviny 20. století.

Od vzdorovité členky východoněmeckého Svazu svobodné mládeže, přes nadějnou vědeckou pracovnici, která pro svou práci nutně potřebuje počítač IBM dostupný jen v Praze, a ministryni životního prostředí ve vládě Helmuta Kohla až po čtyřnásobnou německou kancléřku provázela na první pohled nenápadnou Angelu Merkelovou jedna významná okolnost – vždy dokázala spolehlivě mást své okolí, které ji s neochvějnou vytrvalostí podceňovalo.

Jaká vlastně je Angela Merkelová a co si skutečně myslí? Tady je několik postřehů od lidí, z nichž mnozí se k ní dostali blíž než na vzdálenost novinářského mikrofonu.

Míchaná vajíčka

Merkelová detaily ze svého soukromého života zrovna nehýří, v rozhovoru s bývalým nigerijským prezidente Goodluckem Jonathanem v letadle cestou do Berlína ale jeden prozradila. Ranní rituál v domácnosti Merkelové nezačínal čtením hlášení tajných služeb, ale přípravou snídaně pro jejího druhého muže Joachima Sauera. Není sice známo, jestli si při tom nějak pomáhala svou znalostí chemie, ale protože Sauer je profesorem ve stejném oboru, šlo možná o oboustrannou spolupráci.

Nezajímavá žena?

„U řečnického pultu čte z desek svůj projev nevysoká, mírně shrbená postava ve fuchsiovém saku a černých kalhotách s helmou vlasů neurčité barvy,“ popsal svůj první dojem z německé kancléřky reportér listu The New Yorker. Šlo o setkání v budově Říšského sněmu a Angela Merkelová tehdy (2014) stejně jako kdykoliv jindy podle listu dělala vše pro to, aby vypadala nezajímavě.

Nechci být polomrtvá troska

Německá fotografka a dokumentaristka Herlinde Koelblová, která fotila Angelu Merkelovou od roku 1991, tvrdí, že přestože kancléřka působila vždy trochu trapně, mohli jste hned od začátku cítit její sílu. Koelblová fotila Merkelovou vždy jednou ročně a zároveň jí pokládala sérii prakticky stejných otázek. „Jednoho dne chci najít správný způsob, jak odejít z politiky,“ řekla například v roce 1998. „Je to mnohem těžší, než jsem si dříve představovala. Nechci být polomrtvá troska.“

Zápis do slovníku

Angela Merkelová obohatila i němčinu. Už v roce 2015 se v seznamu slov vytvořených a používaných německými teenagery objevilo na prvním místě sloveso merkeln, tedy „merklovat“, ve významu lavírovat, vyčkávat, čekat, jak to dopadne. Pokud jde o jazyky, poradila si Merkelová snadno i s ruštinou – ještě za časů NDR vyhrála celostátní olympiádu v ruštině.

Tajný smíšek

„Merkelová se směje. Stojí ve vládním letadle a nekontrolovatelně se směje. Ve skutečnosti se směje tak silně, že už nemůže mluvit. Oči se jí lesknou slzami a celé tělo se jí chvěje,“ popsal reportér týdeníku Spiegel bezprostřední reakci německé kancléřky. A co Angelu Merkelovou tak rozesmálo? Vracela se z návštěvy Litvy, když se dozvěděla, že se litevský premiér vypravil na kole do sousedního Běloruska obhlédnout stavbu nedaleké jaderné elektrárny a tamní policie ho přitom zatkla.

Neoficiální návštěva

„Měla brilantní hlavu, což se hodí do teoretické chemie i do politiky,“ popsal Merkelovou bývalý ředitel Akademie věd ČR Rudolf Zahradník. S Merkelovou se setkal v době jejího půlročního pobytu v Praze v roce 1985. Nadějná vědkyně si zde v Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV nechávala na počítači IBM zpracovat výpočty pro svou doktorandskou práci – jinde ve východním bloku totiž podobný počítač nebyl k dispozici.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom